06 Mart 2014 Perşembe 22:56
“Çorum KVC’da en başarılı 10 ilden biri”
Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Çorum’un sağlıkta geldiği noktanın özellikle de Kardiyovasküler Cerrahi Merkezi ve Anjiyo Ünitesi’nin kurulmasından sonra yaşanan gelişimin önemli olduğunu vurguladı.

Çorum’un sağlıkta geldiği noktanın ele alındığı İl Değerlendirme Toplantısı’nı yöneten ve sağlık yöneticilerinden mevcut durum ile sorunlar hakkında genel bir brifing alan Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas özellikle bugün temeli atılacak olan 1048 yatak kapasiteli Çorum Şehir Hastanesi ile bu yıl içinde başlanarak bitecek sağlık yatırımları ile ilimizin daha ili bir seviyeye ulaşacağını ifade etti.

Toplantıda sağlık yöneticilerinin sunumlarının ardından genel bir değerlendirme yaparak özellikle evde sağlık hizmetlerin ve hastaların taburcu sonrası memnuniyet ölçüsünü önemsediklerini söyleyen Bakan Yardımcısı Kafkas, “Evde sağlık hizmetlerinde bakanlığın hedefi binde 2 ama Çorum’da biz binde 3’ü bulmuşuz. Ayrıca burada bulunan Valimiz ve milletvekillerine Kamu Hastaneleri Birliği tarafından hastaneden taburcu olanların listelerinin günlük olarak iletilmesini, Valimiz ile milletvekillerinin de de zaman zaman programları uygun olduğunda bu hastaları ziyaret ederek memnuniyetlerini kendilerinin de ölçmelerini önemsiyoruz” dedi.

Konuşmasında Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Kardiyovasküler Cerrahi Merkezi ve Anjiyo Ünitesi’nin ilimiz için önemine de değinerek ülke genelindeki 56 klinik arasında ilk 10’da bulunduğumuzu söyleyen Kafkas, “Kurulduğu günden bugüne kadar hastanede 2 bin 763 anjiyo yapılmış. 732 kişiye stend takılmış, Kalp ve Damar Cerrahi dalında 153 açık kalp ameliyatı başarıyla uygulanmış. Açık kalp ameliyatı Çorum’da artık rutin bir işlem haline gelmiş. Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi haftada 5 açık kalp ameliyatı ile Türkiye’deki 56 klinikten en başarılı ilk 10 arasındaki yerini almıştır. Bu bölümler kısa sürede önemli başarılara imza atmıştır” diye konuştu.

Göğüs Hastanesi’nin yerine taşınan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin başarılı bir şekilde çalıştığını söyleyen Bakan Yardımcısı Kafkas sağlığın ağızda başlayacağından bilinçle ağız sağlığı hizmetlerini halkın ayağına götürmeye çalıştıklarını, bu kapsamda Buharaevler’e kurulan merkezin ardından Gülabibey’e de Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi kurmak için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.
(Volkan SINAYUÇ)
Son Güncelleme: 06.03.2014 22:56