Çorum Kalesi'ndeki, 'kalekondu'lar yıkıldı

ÇORUM'da, 15'inci yüzyılda inşa edilen Çorum Kalesi'nin yapı işgalinden kurtarılıp turizme kazandırılması için başlatılan restorasyon sürüyor.

Güncel 26.08.2020, 14:26 26.08.2020, 14:32
3118

ÇORUM'da, 15'inci yüzyılda inşa edilen Çorum Kalesi'nin yapı işgalinden kurtarılıp turizme kazandırılması için başlatılan restorasyon sürüyor. Kale içinde bulunan ve yaklaşık 10 milyon TL bedelle kamulaştırılan 41 binada başlatılan yıkım çalışmalarında sona gelinirken, Kale bedenlerinin güçlendirme çalışmalarına da başladı.
Tarihi kaleyi Çorum turizmine kazandıracaklarını belirten Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, "Çorum Kalesi'nde çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. İçerisindeki metruk yapıların yıkımını tamamlamak üzereyiz. Bedenlerin sağlamlaştırma ve restore çalışmasına başladık. Bu çalışmada kalenin her köşesinden kale surlarını çevreleyecek şekilde ayrı ayrı 15 metrelik toplam 6 sondaj çalışması başlattık. Bu çalışmayla zeminin taşıma gücünü hesaplarken aynı zamanda yeni yapının da statik altyapısını oluşturuyoruz. Bu çalışmaları hem arazi hem de laboratuvar deneyleriyle destekliyoruz. Projenin bu etabının sonunda kalenin jeofizik ölçüm değerleriyle birlikte Çorum Kalesi'ne ait veri ve geoteknik rapor çalışması da tamamlanmış olacak. Hedefimiz en kısa zamanda kalemizi şehrimizin turizmine kazandırmak." dedi.
6 PARSELDE YIKIM ÇALIŞMASI
Kalede devam eden çalışmalardan da bahseden Yağbat, “Şu anda yaklaşık 6 parselde yıkım yapacağız. Geri kalanıyla ilgili hafriyat temizleme çalışmaları devam etmekte. Kısa süre içinde hafriyat çalışmaları tamamlandığında yüklenici firma burada kale duvarlarının mevcut durumunun tespiti için gerekli cihazlarla rölöve çalışmalarını başlatacak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@