Çorum Kalesi'nde göçük

ÇORUM’da, Çorum Kalesi'nin bir bölümünde göçük meydana geldi. Şans eseri kimsenin yaralanmadığı olayda mahalle sakinleri korku yaşadı. 

Çorum Kalesi'nde göçük

ÇORUM’da, Çorum Kalesi'nin bir bölümünde göçük meydana geldi. Şans eseri kimsenin yaralanmadığı olayda mahalle sakinleri korku yaşadı. 

16 Ekim 2018 Salı 17:07
Çorum Kalesi'nde göçük

Kentte, Danişmentliler ve Anadolu Selçuklu devletinin hüküm sürdüğü tarihlerde inşa edilen Çorum Kalesi’nin surlarının bir bölümünde göçük yaşandı. Kopan kaya parçaları büyük bir gürültü ile 5 metre yükseklikten yaya ve araç trafiğine açık olan yola düştü. İhbar üzerine bölgeye gelen ekipler, düşen kaya parçaların etrafını dubalarla çevirerek önlem aldı. Şans eseri kimsenin yaralanmadığı olayda mahalle sakinleri korku yaşadı. 

Kale Mahallesi Muhtarı Ali Şahin, kalede göçük yaşandığını belirterek "Çok şükür can ve mal kaybı yaşanmadı. Anıtlar Yüksek Kuruluna benim bildiğim kadarıyla restorasyon çalışması için  proje sunulmuştu. Ancak, halen bir cevap alınmadı. Biran önce yetkili kurumun kale için acil çözüm üretmesi gerekmektedir. Çünkü, yağışlı havalarda zaman zaman kaya parçaları düşmekte. En son olarakta gördüğünüz gibi surlardan birisinde göçük yaşandı” dedi.

RESTORASYON PROJESİ HAZIRLANDI

Çorum Belediyesi, hazırlanan proje kapsamında tarihi kale içerisinde kalan 42 evi 1 milyon 500 liralı bedelle kamulaştırdı. Kamulaştırılan binaların yıkılıp kalenin kent turizmine kazandırılması için çalışmalar sürerken, Çorum Belediyesi de tarihi kale için bir dizi güvenlik tedbirleri aldı. Belediye tarihi yapının giriş bölümünde yer alan kapının kilidini güçlendirdi, çevresini de güvenlik kameralarıyla donattı. Ekipler, 24 saat, tarihi kaleyi kurulan güvenlik sistemiyle gözetleyerek, define avcılarının yanı sıra olası hırsızlık olaylarına karşı önlem aldı. Kale bu önlemlerle korunurken, surlardan zaman zaman düşen kaya parçaları nedeniyle mahalle sakinleri korkulu anlar yaşıyor.

(Yusuf ÇINAR)