Çorum İl Engelliler Meclisi oluşturuldu

Engelliler Konfederasyonu’nun “Türkiye Engelliler Meclisi’ne Doğru” projesi kapsamında Çorum’da İl Engelliler Meclisi oluşturuldu.

Güncel 17.04.2019, 21:10
602
Çorum İl Engelliler Meclisi oluşturuldu

Altınokta Körler Derneği Çorum Şubesi, Türkiye Sakatlar Derneği Çorum Şubesi, Çorum Engellileri Koruma ve Destekleme Derneği, Çorum Engelsiz Yaşam Derneği, Gönül Çemberi Engelli ve Ailesini Destekleme Derneği, İçimizdeki Mücevher Zihinsel Engelliler Derneği, İlk Umut Engelliler ve Kimsesizler Derneği, Türkiye Beyazay Derneği Çorum Şubesi ve Çorum Çölyak Derneği temsilcilerinin katılımıyla Büyük Otel’de düzenlenen toplantıda Engelli Meclisi hakkında katılımcılara bilgi veren Türkiye Körler Federasyonu Genel Sekreteri ve Sosyal Hizmet Uzmanı Bayram Oran, “Türkiye'de engelli politikalarına yön veren bir yapı oluşturulacak. Bu yatay bir örgütlenme olacak. Her dernek bu süreçte kendi faaliyetlerine devam edecek. Türkiye Engelli Meclisine sadece üye olacaklar” dedi.

Yerel meclislere üniversitelerde, barolarda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinde ve belediyelerde engellilik alanında çalışmalar yapan uzmanların da katılacağını belirten Oran, şuana kadar 34 ilde yerel meclis kurduklarını kaydetti. Yerel Engelli Meclisi kurulacak iller arasında Çorum’un da olduğunu vurgulayan Oran, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İllerde sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kurulacak Yerel Meclislerden seçilecek temsilciler nihayetinde “Türkiye Engelliler Meclisi”ni oluşturacak. Bu meclis; çocuk, kadın, genç ve yaşlı engelli bireylerin haklarını savunmak ve geliştirmek için bir baskı gücü olacak. İlerleyen aylarda ülke genelinde engelli hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının ‘uluslararası sözleşmeler’, ‘kaynak geliştirme’, ‘savunuculuk’, ‘izleme’, ‘gönüllü yönetimi’ ve ‘medya’ konularında güçlenmeleri amacıyla eğitimler de yapılacak. Engelliler Konfederasyonu bu projeyle gençlerin, kadınların, yaşlıların ve çocukların engelli hakları savunusuna katılımını teşvik etmeyi, engelli örgütleri arasında iletişim ve işbirliği olanaklarını genişletmeyi amaçlıyor. Bu proje kapsamında projeleriyle başvuran ve bağımsız bir seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda finale kalan en az dört sivil toplum örgütüne fon sağlanacak.”

(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
33°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@