“Çorum, hak ettiği çağdaş kent görünümüne kavuşacak”

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Mahalle muhtarlarına daha fazla yetki verilmesi gerektiğini vurgulayan Nuhut, belediye başkanı seçilmesi halinde taş binada muhtarlara da yer vereceklerini söyledi.

Güncel 05.02.2014, 22:27 05.02.2014, 22:30
1010
“Çorum, hak ettiği çağdaş kent görünümüne kavuşacak”
30 Mart mahalli idareler seçimleri için seçim çalışmalarına başlayan CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, dün Dalgıçlar Otel’de mahalle muhtarları ile kahvaltıda buluştu. CHP İl Başkanı Cengiz Atlas’ın da hazır bulunduğunu toplantıda Nuhut, mahalle muhtarlarına projeleri hakkında bilgi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, belediye başkanı seçilmesi halinde muhtarlarla işbirliği içerisinde şehri yöneteceğini söyledi.

Yapacağı ilk işin belediye binası içerisinde muhtarlara halkla iletişim kurabilecekleri bir oda ayırmak olduğunu anlatan Nuhut, “Muhtar dostu bir belediye olacağız. Belediyemizin kapıları muhtarlara ve halka sonuna kadar açık olacak” dedi.

“Belediye başkanlığının nitelikli bir etüt ve etkin projeler ile gerçekleşmesi kadar demokrasinin temel kurallarından olan özgürlük, eşitlik, adalet, dayanışma ve katılım gibi değerleri de temel çalışma ilkeleri olarak kabul etmekteyiz” diyen Nuhut, bu bağlamda örnek bir belediye yaratma amacı ile öncelikle mahalle muhtarlarının görüş ve önerilerini önemsediğini belirtti.

Nuhut, “Ayrıca aralarında kent planlamacıları, kent sosyologları, mühendisler, mahalli idare uzmanları ve diğer ilgili alan uzmanlarından oluşan çok geniş ve nitelikle bir ekip ile belediyemiz için projeler hazırlıyoruz. Bir Çorum sevdalısı olarak her zaman ulaşılabilir, dinleyen ve anlayan katılımcı bir belediye başkanlığını sizlere taahhüt ediyorum” dedi.

MUHTARLAR KONSEYİ OLUŞTURULACAK

180 yıllık muhtarlık kurumu ile yakın ilişkiler kuracaklarını sözlerine ekleyen Kenan Nuhut, “Muhtar Dostu Belediye anlayışı ile mahalle muhtarlarımızın kendi aralarında seçeceği üyelerden oluşan bir Muhtarlar Konseyi ile yönetim erkimizi paylaşacağız. Kent-bölge ve Muhtarlar Konseylerinin en temel görevi belediyemizi denetlemektir” ifadesini kullandı.

Kenan Nuhut, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“CHP Çorum Belediye Başkan adaylığıma ilişkin çalışmalarım hususunda siz değerli muhtarlarımızı bilgilendirmek istedim.

Sportif ve bürokratik alanda yıllar boyu edindiğim tecrübeyi Türkiye’nin güzide kenti olan Çorum’a sunmak üzere belediye başkanlığı adaylığımı koydum. Bu başvurumu yaparken tek amacım Çorum’a hizmet etmektir.

Muhtarlık, yerel yönetimlerin bilgiye, hizmete ve halka en yakın birimidir. 180 yılı aşan geçmişi ve tarihi birikimiyle Muhtarlık Kurumu, yerelliğe dayalı modern yönetim anlayışına ülkemizin katabileceği zengin bir renktir.

Son dönemde ülkemizde yaşanan bir dizi gelişme, yöneten-yönetilen ilişkisinin her düzeyde farklı boyutlara taşındığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Özellikle Belediyeler bu değişimle en çok yüzleşmek ve en yoğun sorunlarla boğuşmak durumunda kalan kurumlardır.

Bir geçiş bölgesi olan tarihi-kültürel dokusu ve alt yapıya sahip kentimizin Belediyesi, sahip olduğu kapasitenin daha etkin kullanılmasına şiddetle ihtiyaç duymaktadır. Artık, “Demokratik Katılım” ve “Kentli Hakları” gibi kavramlar içleri doldurularak, kentin ve kentlinin yaşamına gerçekten katılmak zorundadır. Halkın ve ona en yakın temsilcilerin, kent sorunlarının tespiti ve çözümüne ilişkin katkılarından faydalanmak kaçınılmazdır. Yönetmek bilmekle olur. Bilmekse, bilgiye en yakın birimin karar alma süreçlerine katılımını zorunlu kılar.

“MUHTARLARLA SÜREKLİ İSTİŞARE HALİNDE OLACAĞIZ”

Ne yazık ki, siz değerli muhtarlarımızın deneyimlerinden şimdiye kadar yeterince yararlanılmamış, gerekli önem verilmemiş, karar alma süreçlerine yeterince katılımı sağlanmamıştır. Bu eksikliklerin giderilmesi ve yönetsel israfın önlenmesi, önümüzdeki dönemde Çorum Belediyesi’nin önde gelen hedeflerinden biri olacaktır. Bunun için haftanın belirlenen günlerinde sizinle istişare toplantıları yapılacak ve sizin seçtiğiniz Muhtarlar Konseyi ile belediyemizi sizinle doğrudan yöneteceğiz. Sizin değerli görüş ve önerileriniz belediyemizin birinci önceliği olacaktır.

Halkımızın beni Çorum Belediye Başkanlığı ile onurlandırması halinde, geçmiş tecrübelerimin ışığı altında ve en yakın çalışma arkadaşlarım olarak sizlerle birlikte, bu güne kadar yapılan tüm iyileştirmeleri daha ileriye taşıyacak çalışmalara hazırım.

Bu bağlamda ulaşılabilir bir belediye başkanı olma sözü ile siz değerli muhtar dostlarımın her birinin görüş, öneri ve eleştirilerine açık olacağım, sizinle birlikte çalışacağım. Deneyimin en önemli güç olduğu politik zeminde hep birlikte kentimize hizmet edeceğiz.”

“MUHTARLARIN GİDERLERİNİ DEVLET KARŞILAMALI”

Çorum’da 14 mahalle muhtarının 236 bin nüfusa hizmet verdiğini anlatan Kenan Nuhut, muhtarların kıt ve sınırlı imkanlarla hizmet verdiklerine dikkati çekti.

Belediye binası içerisinde muhtarlar için oda oluşturma sözü veren Nuhut, muhtarların halka belediye arasında köprü vazifesi göreceğini, muhtarları belediyenin birer personeli gibi kabul edeceklerini söyledi.

Muhtarların hizmet verdiği ofislerin de yetersiz olduğuna dikkati çeken Nuhut, çok önemli bir görevi yerine getiren, halk arasından seçimle göreve getirilmiş, devletin birer parçası olarak kabul edilen muhtarlar için dar ofislerin yakışık almadığını, belediyenin bu konuda muhtarları rahatlatıcı çalışmalar yapması gerektiğini kaydetti.

Muhtarlara ciddi anlamda önem vereceklerini vurgulayan Nuhut, “Muhtarlar devletin temsilcisi olduğuna göre, seçimle işbaşına geldiklerine göre elektrik, su, doğalgaz gibi giderleri devlet tarafından karşılanması, bilgisayar donanımları ve internet bağlantıları kurulmalıdır. Bir belediye başkanı da seçimle işbaşına geliyor ve devleti temsil ediyor. Ancak belediyenin tüm giderlerini devlet karşılıyor. Muhtarlar için de aynı düzenleme sağlanmalıdır. Eğer belediye başkanı seçilirsem bu konuda etkin çalışmalar yapacağıma söz veriyorum” şeklinde konuştu.

Çorum’un şu anda hak ettiği noktada olmadığının altını çizen Nuhut, “Çorum’u hak ettiği seviyeye taşıyacağız. Kentin tarihi dokusunu bozmadan kentsel dönüşüme gideceğiz. Çağdaş, yaşanabilir sokaklar, caddeler oluşturacağız. Dostluğu, kardeşliği, barışı pekiştireceğiz. 31 Mart sabahı Gazi Caddesi’nde hangi görüşten olursa olsun tüm Çorum halkı kucaklaşacaktır. Esnafın, sanayicinin, muhtarın görüşünü almadan hiçbir iş yapamazsınız. Hele de imar düzenlemelerinde mutlak suretle muhtarın görüşü alınmalıdır. Sizlere kapılarını tamamen halka açmış, içerisinde muhtar odaları olan bir belediye vaat ediyorum” dedi.
(Onur MÜLAZIM)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:04
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:14
Yatsı 22:00

Gelişmelerden Haberdar Olun

@