“Çorum da büyük ova koruma alanına dahil edilmeli”

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İl Temsilcisi Necati Gül, Resmi Gazete’nin 21 Ocak 2017 tarihli mükerrer sayısında, "Bazı ovaların büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin" Bakanlar Kurulu kararının yayımlandığını belirterek, 49 ilde 141 "Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği ovanın" büyük ova koruma alanı olarak ilan edildiğini bildirdi.

Güncel 25.01.2017, 20:02
656
 “Çorum da büyük ova koruma alanına dahil edilmeli”

Çorum’un belirtilen 49 il arasında yer almadığını kaydeden Gül, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Büyük ova koruma alanları 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu`nun 14 üncü maddesi kapsamında belirleniyor. Büyük ovalardaki koruma ve geliştirme amaçlı tarımsal altyapı projeleri ve arazi kullanım planlarının, Toprak Koruma Kurul veya Kurulların görüşleri dikkate alınarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve valilikler tarafından öncelikle hazırlanması veya hazırlattırılması gerekiyor. Aynı maddede büyük ovalarda bulunan tarım arazilerinin amacı dışında kullanılması yasaklanmış olmakla birlikte, alternatif alan bulunmaması, Toprak Koruma Kurul veya Kurullarca uygun görüş bildirilmesi şartıyla tarımsal amaçlı yapılar ile ortaklaşa kamu yararı kararı alınmış faaliyetler için tarım dışı kullanımlara izin verilebiliyor. 

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu 2005 yılında çıkmış olmasına karşın,  Büyük ova koruma alanlarının bugüne kadar ilan edilmemiş olması büyük bir eksiklik olmuştur. Gecikmiş de olsa, tarım topraklarının korunması açısından çok önemli olan bu kararın, amaç dışı kullanıma ilişkin istisnai hükümlerle suistimal edilmemesi büyük önem taşıyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 71 büyük ovanın ilanı ile ilgili sürecin devam ettiği belirtilmekle birlikte, büyük ova koruma alanı ilan edilen illerde korunması gereken yeni alanlar ile listede yer almayan, Çorum ilinin de içinde bulunduğu önemli tarımsal potansiyel taşıyan diğer 32 ildeki büyük ova koruma alanlarının da bir an evvel ilan edilmesini, ilan edilen alanlarının kamuoyu tarafından net olarak bilinmesi için, büyük ova koruma alanlarını gösterir haritaların, CBS vb. ortamlarında incelenmesinin mümkün kılınmasını bekliyoruz.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:01
Güneş 05:39
Öğle 12:51
İkindi 16:41
Akşam 19:52
Yatsı 21:24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@