Çorum Barosu’ndan “hukuk okur yazarlığı” projesi

Çorum Barosu, Türkiye Barolar Birliği ve Çorum İş Kadınları Derneği ile işbirliği içerisinde “Hukuk Okur Yazarlığı” isimli bir proje hazırladı.

Güncel 31.10.2017, 23:39
1011
Çorum Barosu’ndan “hukuk okur yazarlığı” projesi

Söz konusu proje kapsamında hedef kitlenin vatandaşlar olduğunu belirten Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar, “Amacımız vatandaşlarımızı günlük hayata ilişkin hakları konusunda bilinçlendirmek ve hak arama yolları hakkında temel bilgileri vatandaşlarımıza sunabilmek” dedi.

Vatandaşlara “Hak nedir?”, “Bu hakkımı nasıl korurum?”, “Avukatın varlığı, avukatın yardımından yararlanmak neden önemlidir?” gibi konular hakkında bilgi verileceğini kaydeden Akpınar, “Çorum’da proje ortağımız İş Kadınları Derneği ile işbirliği içinde vatandaşlarımıza ulaşacağız ve sonuç olarak toplumda hak, hukuk, hukukun üstünlüğü bilincini yaratmayı hedefliyoruz.

Bu hizmeti aslında tüm meslektaşlarım ofislerinde bireysel olarak veriyor. Ancak bunun daha geniş kitlelere anlatılması gerektiğini düşündük. İşte bu proje ile daha geniş kitlelere ulaşabileceğiz.

Tüketici hakları, aile içi şiddet, boşanma, çocuğa şiddet ve çocuk hakları, kira hukuku, işten çıkarmalar gibi günlük yaşamda her gün karşımıza çıkabilecek konularda seminerler düzenleyeceğiz.

Bu proje kapsamındaki seminerlerde konular en yalın dilde, sıkıcı olmadan, görsellerle, tekniğe ve kanun maddelerine boğmadan vatandaşlarımıza anlatılacak. Yani hukukun Abece sini vatandaşlarımızın öğrenmesini sağlayacağız.

Hakkını öğrenen vatandaşlarımız, hakkının ihlal edildiğini bilecek ve bu durumda konunun profesyoneli olan avukatlardan yardım alması gerektiğini de öğrenecek.

Adli yardım kurumunu anlatacağız. Bu eğitimden geçen vatandaşlarımız, hadi bakalım alıyım elime kalemi, kâğıdı, geçeyim klavyenin başına dilekçemi yazabilirim artık demeyecek. Tam aksine benim hakkım şudur, birisi böyle yaparsa birisi hakkım ihlal edilmiş olacak diyebilecek ve bu durumda bir avukatın yardımından yararlanma bilincine ulaşacak.

ki çağdaş toplumlarda olduğu gibi işler sarpa sarmadan, işin içinden çıkılmaz noktalara gelinmeden avukatın eliyle hakkını alabilen vatandaşlarımız olsun” dedi.

Proje kapsamında ilk eğitim 3 Kasım tarihinde saat 14.00’de “İşten Çıkarmada Haklar” konu anlatılacak. 10 Kasım’da “Boşanma Nedenleri”, 16 Kasım’da “Tüketici Hakları”, 23 Kasım’da “Kat Mülkiyeti”, 1 Aralık’ta “Çocuğun İhmal ve İstismarı” ve 8 Aralık’ta “Çocuğun Bakım ve Eğitim Hakkı” konusunda seminerler verilecek.

(Yusuf ÇINAR)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
10°
parçalı bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@