“Çorum, 27 yıldır yönetilemiyor”

İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, geçtiğimiz günlerde Gazi ve İnönü Caddesi üzerinde otoparkın ücretli hale getirilmesine yönelik bir açıklama yaparak Çorum’un 27 yıldır iyi yönetilemeyen bir şehir olduğunu dile getirdi.

Güncel 29.01.2021, 23:26
106
“Çorum, 27 yıldır yönetilemiyor”

Bundan bir yıl önce de gündeme gelen cadde otoparkçılığı konusunda itiraz ve çekincelerini net olarak ifade ettiklerini, ancak aradan geçen bir yılda esnafın içinde bulunduğu durumun daha da kötüleşerek kapanma durumuna geldiğini ifade eden İYİ Parti İl Başkanı Özsaçmacı, bu durumun bile ihaleci iktidarı rantçılıktan geri bırakmadığını vurguladı.

“27 yıldır yönetilemeyen bir şehir durumuna düşürülmemizi hemşehrilerimizin dikkatine sunarım” diye konuşan Bekir Özsaçmacı, 27 yıldır aynı siyasi düşünce tarafından kesintisiz yönetilmeye çalışılan il belediyesinin bugüne kadar yollarda bir iyileştirme yapamayarak hatalarının faturasını vatandaşa çıkarmaya çalıştığını da savundu.

İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Çorum Belediyesi’ni çeyrek asırdır yöneten düşünce imar ve ranta dayalı kazanç her dönem yeni bir ekiple rant paylaşımı içerisine girdiği görülmekte; Şöyle ki çeyrek asırdır yapı ruhsatı vermeden önce otopark harcı alınmaktadır. 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 37. ve 44. maddelere dayanarak vatandaşlara Yapı Ruhsatını vermeden önce belli bir otopark harcı almakta ve bu harcı da yapılacak binanın büyüklüğüne, konumuna, değerine göre belirlemektedir.

Yani vatandaş bir yere bina yapacaksa, Belediye’ye öncelikle otopark ücreti yatıracaktır. Yani vatandaş binasını yapmadan önce otoparkının bedelini peşinen ödemek zorunda bırakılmaktadır. Hal böyle iken belediye otoparkları yapması gerekmekte ya da alınan otopark harçlarının geri iade edilmesi gerekmektedir.

Bu bedel, Belediyelerin Kamu Bankalarında açtırdıkları özel otopark hesabında faizle muhafaza edilmesi gerekiyor ve bu otopark parasının da başka amaçlar için kullanılması emredici bir dille yasaklanmıştır. Bu hesapta toplanan paralar, yalnızca otopark inşaatı masrafları için kullanılır ve İçişleri Bakanlığınca denetlenir denilmektedir.

Çorum Belediyesi her ne kadar 5393 sayılı belediyeler kanununa göre kendine yol açmaya çalışsa da 3194 Sayılı İmar Yasasının ilgili hükümlerine göre, herhangi bir sahanın imar planında gösterildiği amacın dışında başka bir amaçla kullanılamayacağı, ihtiyaca binaen lüzumlu park yerlerinin de imar planında gösterilmesi gerektiği imar yasasında belirlenmiştir. Ayrıca Çevre ve şehircilik bakanlığının 2018 yılında yayınlanan otopark yönetmeliği açıktır.

Bahsettiğimiz yasal durumlar ortada iken ve dahi alınan otopark ücretleri de mevcut iken tüm Çorumlu konut, mülk sahiplerinde alınan bedellerin geri ödenmesi ya da belediyenin otopark yapması gerekliliktir.

Cadde ve sokakların otopark olarak tahsis edilerek işletilmesi, kiraya verilmesi konusunda Danıştay 8. Dairesinin vermiş olduğu kararlar belediyenin takdir yetkisine hukuki itirazlarımızın cevabını oluşturmaktadır”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@