Çorum, 2. Anadolu Uygarlıkları Sempozyumu’nu yapmaya talip

AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’ı ziyaret etti.

Güncel 29.12.2016, 00:54
623
Çorum, 2. Anadolu Uygarlıkları Sempozyumu’nu yapmaya talip

Ziyarette Çorum Milletvekili Kurt ve Rektör Alkan, Türk Tarih Kurumu tarafından 27-28 Nisan 2017’de yapılacak “II. Uluslararası Anadolu Uygarlıkları Sempozyumu”nun Çorum evsahipliğinde düzenlemesine ilişkin bir görüşmede bulundu.

Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, en eski çağlardan beri Çorum bölgesinde insan yerleşimlerinin ve eserlerinin bulunması, aynı zamanda Çorum ve çevresinin Hitit, Frig, Kimmer, Med, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmend, Moğol, Eretna, Kadı Burhanettin ve Osmanlı Medeniyeti hakimiyetine girmesiyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması dolayısıyla böylesi bir sempozyuma ev sahipliği yapmalarının uygun olacağını düşündüklerini, kendilerinin bundan büyük bir gurur ve mutluluk duyacaklarını belirtti.

Rektör Prof. Dr. Alkan ise Çorum’un ilk yerleşim yeri ve il topraklarının tarihi devirlerin en başından beri insan yerleşimine sahip olduğunu, aynı zamanda kadim devirlerde kurulan ilk merkezi Anadolu siyasi birliği ve siyasi devletinin bu topraklardan çıkarak Anadolu’ya hükmeden özelliğiyle böylesi bir sempozyumun tam da bu topraklarda yapılmasının isabet olacağını düşündüklerini ifade ederek böyle bir etkinlikle güzel bir sinerji yakalanacağına inandığını sözlerine ekledi.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ise nazik ziyaretleri için heyete teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@