Çölyak Derneği’nin projesine AB’den onay

Çorum Çölyak Derneği’nin Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın Hareketlilik & Ağ Oluşturma destekli “Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler” isimli projesinin kabul edildiği bildirildi. Söz konusu proje sayesinde Çorum Çölyak Derneği yönetiminin Gaziantep’te gelecek hafta gerçekleştireceği 4 günlük inceleme gezisinin tüm masraflarının “Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı” tarafından karşılanacağı belirtildi.

Güncel 16.12.2019, 19:15
272
Çölyak Derneği’nin projesine AB’den onay

“ÇÖLYAKTA TÜRKİYE’DE ÖN PLANDAYIZ”

Konu hakkında açıklama yapan Çorum Çölyak Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Azak, “Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler isimli projemizin onaylandığını duyurmanın mutluluğu içindeyim. Böylelikle şimdiye kadar hazırladığım 5 projeden 2 tanesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından onaylanmış oldu. Bu bizim için çok güzel bir başarı. Türkiye’de çölyak denilince ön planda bulunan ve çok faydalı çalışmalar yürüten bir dernek konumundayız. Çorum Çölyak Derneği olarak tüm Çölyak dernekleri ve çevre illerdeki çölyaklılarla iletişim halinde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Daha önceden birçok ilde düzenlenen çölyakla ilgili çalışmalara katılmıştık. Bu projemiz sayesinde Gaziantep’te de bir dizi faaliyet gerçekleştireceğiz ve Gaziantep Çölyak Derneği ile ikili ilişkilerimizi kuvvetlendireceğiz.”

“GASTRONOMİNİN MERKEZİ GAZİANTEP”

“4 gün sürecek proje kapsamında öncelikle Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Gaziantep Üniversitesi Sağlık Kültür Daire Başkanlığı’ndan oluşan resmi kurum ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz. Daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı ve Türkiye’de ilk korumalı işyeri olan ”Glutensiz Bir Başka Kafe”yi inceleyip glutensiz ürün imalathanesi, servis alanı ve çalışanları hakkında bilgi edineceğiz. Glutensiz baharat, tahıl, karabuğday, firik, kinoa, sordun ve darı gibi glutensiz hammaddelerin bulunduğu “Almacı Pazarı” ve “Kale Altı Bölgesi” incelemeyi planladığımız yerler arasında. Gastronominin merkezi olarak bilinen Gaziantep’te bu yerleri ziyaret ederek araştırılması ile gerçekleştireceğimiz çalışmamızla; glutensiz yiyecek imalatını incelemek, yeni glutensiz ürünlerin yapımını öğrenmek, üretilen glutensiz ürünlerin pazarlanmasını gözlemlemek ve incelemelerimizin neticesinde edindiğimiz bilgileri Çorum’da çalışmalarımızda kullanmayı düşünüyoruz. Bu sayede ilimizdeki çölyaklılara bilgi, beceri ve donanım kazandırmayı ve glutensiz ürünlere kolay ulaşabilmeyi sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Azak, derneklerine büyük katkısı olacak Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler projesini hayata geçirmelerini sağlayan Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yetkililerine de teşekkür ederek, “Önümüzdeki dönemlerde daha nice projede birlikte çalışmayı diliyoruz. Her şey çölyaklıların gönlüne göre olsun” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:29
İkindi 15:19
Akşam 17:47
Yatsı 19:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@