“Çocuğa yönelik şiddeti önleyelim”

Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, merkeze bağlı Kınık Ortaokulu’nda 6. sınıf öğrencisi bir çocuğun din kültürü öğretmeni tarafından “dersi dinlemediği gerekçesi” ile okul müdürüne şikâyeti ile başlayan daha sonra okul müdürünün öğrenci A.Ç’ye şiddet uyguladığı iddiası üzerine ulusal ve yerel basın yayın organlarında dün itibarı ile kimi haberler çıktığını belirtti.

Güncel 11.01.2014, 00:34 11.01.2014, 00:34
290
“Çocuğa yönelik şiddeti önleyelim”
Konu ile ilgili olarak şiddet gören çocuğun velisi ile görüştüklerini ve ayrıca konu hakkında İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin’den de bilgi alındığını ifade eden Öztürk, “Kabul etmediğimiz bu şiddet olayı ile ilgili olarak aile tarafından ilgili yerlere şikâyette bulunulmuş idari ve adli soruşturma başlatılmıştır” dedi.
Eğitim Sen olarak her türlü şiddetin ve baskının karşısında olduklarını kaydeden Öztürk, şu açıklamayı yaptı:
“Böylesi bir şiddet olayını kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Türkiye’de büyüyen çocuklar şiddetle kuşatılmışlardır. Şiddet olayını sistem üretmektedir. Ülkemizde yapılan araştırmalar, hemen hemen tüm çocukların evlerinde, okullarında ve içinde yaşadıkları topluluklarda şiddete tanık olduklarını, üstelik çok sayıda çocuğun bu olgudan doğrudan etkilendiğini göstermektedir. Şiddet çocukların kendilerini ifade yeteneklerini, okul performanslarını, sosyalleşmelerini, öz saygılarını ve genel olarak duygusal anlamdaki sağlıklarını olumsuz etkilemektedir.
Bizler toplumun bütün kesimlerini şiddet ile mücadeleye davet ediyoruz! Biz, çocuğa karşı şiddetin kabul edilemez ve önlenebilir ulusal düzeyde çocuğa karşı şiddetin önlenmesi için başta karar vericiler olmak üzere tüm kamuoyunu harekete geçmeye davet ediyoruz! Şiddetten arınmış değerleri yaygınlaştıralım!” (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:37
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:55
Yatsı 21:27

Gelişmelerden Haberdar Olun

@