“Çıraklık Eğitim Merkezi’ne gelen çocukların önü açıldı”

Çorum Esnaf Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, Çorum Şehit Öğretmen Fatih Tekin Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Okul Müdürü Osman Genç ile görüşen ÇESOB Başkanı Kılıç, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliği değerlendirdi.

Güncel 05.12.2017, 21:25
1266
“Çıraklık Eğitim Merkezi’ne gelen çocukların önü açıldı”

Şehit Öğretmen Fatih Tekin Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Genç, “Yasada yapılan değişiklikle birlikte Mesleki Eğitim Merkezleri’ne gidenlerin eğitimleri zorunlu eğitimden sayılacak” dedi.

Çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alındığını belirten Osman Genç, yasal düzenlemenin ardından "ortaöğretim kurumları" tanımları arasına mesleki eğitim merkezlerinin de eklendiğini kaydederek, “Öğrencilerimiz 8’inci sınıfı bitirip çıraklık eğit merkezine kayıt oldukları zaman zorunlu eğitim süresini burada tamlayabiliyorlar” dedi. Mesleki eğitim merkezinde teorik ve pratik eğitim süresi sonunda öğrencilere ustalık sınavına gireceğini dile getiren Genç, bu sınavlarda başarılı olanlara Ustalık Belgesi düzenleneceğini bildirdi.

Genç “Başarı olanlar kalfalık ve ustalık belgesi sınavlarına da girmeye hak kazanıyor. Çocuklarımız 4 yıllık eğitimin sonunda ustalık belgesi alarak okulumuzdan mezun olabiliyor. Böylece çıraklık eğitim merkezi gelen çocukların önü açılmış oldu. Onların gelecek kaygısı, iş kayısı, meslek kaygısı yok. Altın bileziği kollarına takmış oluyorlar” dedi.

Esnafın çırak bulmakta çok zorlandığına değinen ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ta, mesleki eğitim merkezlerinin 12 yıllık eğitim kapsamına alınmasının esnaf için önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi. Kılıç “Çıraklar bizim evlatlarımızdır. Çıraklık denildiği zaman, eti senin kemiği bizim felsefesi ile babalar evlatlarını bize emanet ederdi. Şimdiler de ise çırak bulmak zorlaştı. Yeni sistemde 4+4’ten sonra öğrenciler çıraklık eğitim merkezlerine yazılabilecekler. Bu sayede çıraklık eğitim merkezi diploması artık lise diploması yerine de geçecek. Bu bizim açımızdan çok güzel oldu. Çocuklarımız bir meslek sahibi oldular. Esnaflığı bilen nesillerin yetişmesini, ülkemizin geleceği açısından önemsiyoruz. Emeği, alın terini bilen gençler yetişmiş olacak” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@