Cildiniz en değerli zırhınız

Deriye renk veren pigment hücrelerinin kanserleşmesi ile oluşan melanom deride bulunan benlerin üzerinden gelişebileceği gibi herhangi bir öncü lezyon olmadan da görülebilir. Genç yaşlarda da görülebilen melanom, deri kanserleri arasında en tehlikeli olandır. Derideki değişiklikleri fark etmenin, düzenli aralıklarla deriye bakmakla, vücudu ayda bir kontrol ettirmekle mümkün olduğunu belirten Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Güngör “Deri görülebilen bir organ. Yeter ki biz bakmasını bilelim. Bu nedenle önerimiz her ay bir ayna yardımı ile vücudunuza bakmanız. Bu muayene alışkanlık haline geldiğinde, benlerdeki değişiklikler kolaylıkla fark edilebilir” diyor.

Güncel 05.05.2015, 22:52 05.05.2015, 22:53
326
Cildiniz en değerli zırhınız
Erken tanı ile riskin önüne geçmek mümkün
Melanomun tedavisinde ilk basamak olarak cerrahi uygulanıyor. Melanomun deri içindeki kalınlığına bağlı olarak çevresinden çıkarılacak normal deri alanı belirleniyor. Melanomun kalınlığı arttıkça ilk olarak lenf bezlerine daha sonra da diğer organlara yayılma riski yükseliyor. Erken tanı ile tüm risklerin önüne geçilebiliyor.

Güneş ışığından uzak durun
Melanomda ve diğer deri kanserlerinde kontrol edebilecek tek faktör, sadece alınan güneş ışığı. Çocukluk döneminde ciddi güneş yanıkları geçirenler, iş veya hobi dolayısıyla güneş ışığına fazlaca maruz kalanlar, bronzlaşmak için uzun süre güneşlenenler, özellikle kısa tatillerde yoğun güneş ışığına maruz kalanlar ve solaryum kullanıcıları ise ciddi risk altında. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak sadece melanom için değil, deri yaşlanması için de bir risk faktörü. Saat 10:00 ila 15:00 arasında güneş ışınlarından mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Güneş ışınlarını geçirmeyen kıyafetler giymek, güneş gözlüğü takmak, geniş şapkalar kullanmak ve bolca 30 faktör güneş koruyucu krem sürmekte büyük fayda var. Güneş koruyucuları güneşe çıkmadan yarım saat evvel kullanılmalı. Terleme, denize girme gibi yan faktörler devreye girdiğinde mutlaka tekrarlanmalı.

D vitamini zarar vermesin
Özellikle kemik sağlığı için büyük önem taşıyor D vitamını deride güneş ışınlarıyla birlikte sentezleniyor. Ancak sırf D vitamini sentezlemek için güneşin zararlı ışıklarına maruz kalmamak gerekiyor. D vitaminini dışarıdan destek takviyesi ile almak daha uygun. Cildin kızarmasına izin vermeden güneş ışığı da alınabilir. Sadece ön kolların ve yüzün yaklaşık 5-10 dakika güneşte kalması D vitamini sentezi için yeterlidir.

BU BELİRTİLERİ ÖNEMSEYİN
• Vücutta olan benlerden daha farklı bir ben oluşması ya da benlerin şekil değiştirmesi.
• 50’den fazla ben sahibi olmak.
• Benlerin asimetrik olması, kenarlarının girintili çıkıntılı, pul pul olması ve benin üzerinde çoklu renk olması.
• Herhangi bir benin üzerinde kaşıntı, kanama veya sızıntı olması.
• Açık tenli, kızıl saçlı ve açık mavi/yeşil göz rengine sahip olmak.
• Kişinin kendisinin ya da ailesinden birinin daha evvel deri kanseri olması.
• Güneşte kötü bir şekilde yanmak (Özellikle çocukluk çağındayken).
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@