“Çiğ süt işlenmesi ve piyasaya satışında uyum süresi 2 yıl daha uzatıldı”

Atçalı Köyü’nde hayvancılık faaliyetinde bulunan Kenan Kümbet’e Hastalıktan Ari İşletme Belgesi verildi. Sertifika törenine Damızlık Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan ve yetiştiricilerden Kerem Karaağaç katıldı.

Güncel 01.01.2020, 21:10
477
“Çiğ süt işlenmesi ve piyasaya satışında uyum süresi 2 yıl daha uzatıldı”

Belge töreninde konuşan İl Müdürü Sarı; 31/12/2019 tarihli resmi gazetede yayınlanan Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlandığını, buna göre; süt işletmeleri için çiğ süt işlenmesinde daha önce belirlenen bazı özel hijyen kurallarına uyum süresinin 2021 yılı sonuna kadar uzatıldığını ifade etti.

Sarı, “İlimizde hastalıktan ari hayvancılık işletme sayısı ve onaylı süt işletmesi sayısını bu iki yıl içerisinde artırmamız gerekmektedir. İlimizde vatandaşlarımıza; bruselloz ve tüberkülozdan ari çiftlik hayvanlarından elde edilen, bakteri sayısı Türk Gıda Kodeksinde belirlenen limitlerin altında olan, herhangi bir antibiyotik kalıntısı içermeyen, sağımdan hemen sonra 4 derecenin altına soğutulan ve nakil ile satış esnasında bu sıcaklıkta muhafaza edilerek tüketiciye ulaştırılan sağlıklı ve güvenilir süt teminini hedefliyoruz.

Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren diğer işletmelerimizin de biran önce Hastalıktan Ari İşletme Belgesi ve Çiğ Sütün Piyasaya arzı için yasal gerekliliklerin sağlaması için İl Müdürlüğü’müze başvuru yapmalarını talep ediyorum” dedi.(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@