“Çiftçiler yeni üretim döneminden endişeli”

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan; yem, mazot, gübre, tohum ve diğer girdi fiyatlarında geçen üretim dönemine oranla yüzde 50 ile yüzde 80 arasında zam yapıldığını belirterek, yeni üretim sezonunun çok verimsiz geçeceği endişesi taşıdıklarını dile getirdi.

Güncel 25.09.2018, 22:30
245
“Çiftçiler yeni üretim döneminden endişeli”

Çorum Ziraat Odaları’nın İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleştirildi.

Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan başkanlığında düzenlenen toplantıda yeni üretim dönemi ele alındı.

Toplantı hakkında bilgi veren Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, yeni üretim döneminde yem, mazot, gübre, tohum ve diğer girdi fiyatlarında geçen üretim dönemine oranla yüzde 50 ile yüzde 80 arasında zam yapıldığını belirterek, “Ayrıca nakliye fiyatlarındaki artışlarda göz önünde bulundurulduğunda çiftçilerimizin üretim için gerekli olan girdileri almasının zorlaştığı müşahede edilmiştir.” dedi.

Yeni üretim sezonunun çok verimsiz geçeceği endişesi içerisinde olduklarını kaydeden Sayan, “Bilindiği üzere geçtiğimiz üretim sezonunda kuraklık nedeniyle ürünlerdeki verimlilik yüzde 50 oranında azalmasına rağmen üretilen mahsulün maliyetine veya maliyetin altında satmak zorunda kalan çiftçilerimiz bankalara olan borçlarını ödeyememiş ve erteleme yoluna gitmiştir. Ancak yeni üretim sezonunda da üretim girdilerindeki yüzde 50-80 arasındaki artış göstermesi tarım sektörünü ve üreticilerimizi olumsuz yönde etkilemiştir. Yine yem fiyatlarının iki katına çıktığı ortamda çiftçilerimiz özverili davranmış, sütü aynı fiyatla satmaya devam etmelerine rağmen marketlerde süt fiyatları yüzde 50’ye yakın zamlanmıştır.” diye konuştu.

“HER FEDAKÂRLIĞA HAZIRIZ”

Üreticilerin bu zor dönemde üretimin düşmemesi için fedakârlığa hazır olduklarını vurgulayan Mehmet Sayan, “Ancak bu durumu fırsat bilen aracıların çiftçilerimizin temel girdileri olan gübre, tohum, yem ve mazota yaptıkları fahiş fiyat artışlarının önüne Hükümetimizin gerekli tedbirleri alarak çiftçi mağduriyetini önleyeceğinden hiçbir şüphemiz yoktur. Biz çiftçi temsilcileri olarak üzerimize düşen sorumluluk bilinciyle üretim için gerekli üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@