CHP’li kadınlar imza kampanyası başlattı

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Firdevs Yalçın, müftülüklere resmi nikâh yetkisi verilmesinin Anayasa’nın değişmez ilkelerinden birisi olan “laiklik ilkesine” aykırı olduğunu söyledi. 

Güncel 19.10.2017, 12:13
1413
CHP’li kadınlar imza kampanyası başlattı

CHP Kadın Kolları Genel Merkezi, Türkiye genelinde tüm illerde eş zamanlı olarak müftülerin nikâh kıyma yasasına karşı imza kampanyası başlattı. 3 gün sürecek olan kampanyanın ardından toplanan imzalar genel merkeze gönderilecek.
CHP İl Kadın Kolları Başkanı Firdevs Yalçın, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke ve partili kadınlar, CHP il binası önünde müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesi ile ilgili yasa tasarısına tepki göstermek amacıyla imza kampanyası başlattılar. 
Nüfus hizmetleri kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı içeriğinde geçen ‘Müftülüklere nikâh kıyma yetkisi verilmesine ilişkin’ yasa tasarısına hayır dediklerini belirten İl Kadın Kolları Başkanı Firdevs Yalçın, “Müftülüklere resmi nikâh yetkisi verilmesi Anayasa’nın değişmez ilkelerinden ‘Laiklik ilkesine’ aykırıdır. Kanun önünde herkes eşit olup ‘Eşitlik İlkesine’ aykırıdır. Medeni kanun ile elde edilen hakları ihlal edeceğinden medeni kanuna aykırıdır. Bu yasanın geçmesi halinde toplum kutuplaşacak, toplumsal barış bozulacaktır. Çocuk evlilikleri artacaktır. Bu tasarının geri çekilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
parçalı bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@