“Cezaevlerinin sayısını arttırarak suçu ve suçluyu önleyemezsiniz”

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, cezaevlerinin sayısını artırarak, yeni hapishaneler yaparak suçlunun ve suçun önlenemeyeceğini belirterek, “Aksine, bunları kökleştiririz. Yurttaşlarımızı suça iten bu bozuk düzeni değiştirmek üzere hep beraber gayret göstermek zorundayız” dedi.

Güncel 11.12.2019, 22:10
468
“Cezaevlerinin sayısını arttırarak suçu ve suçluyu önleyemezsiniz”

Çorum Milletvekili Tufan Köse, TBMM Genel Kurulu’nda Adalet Bakanlığı bütçesiyle ilgili bir konuşma yaptı. Adalet Bakanlığı’na ayrılan bütçenin toplam bütçe içerisinde yüzde 1,9'ua tekabül ettiğini kaydeden Köse, gelişmiş demokrasilerde bu oranların yüzde 6'lar seviyesinde olduğunu belirterek, iktidarın adalete ne kadar önem verdiğinin önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

2010'da yapılan referandumla yargının bir çeteye teslim edildiğini söyleyen Köse, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“BERAAT KARARI YAZAMAYAN HÂKİMLER VAR”

“Dünyada hiçbir örneği görülmeyecek şekilde bu çete yani 4 bine yakın hâkim 15 Temmuz’dan sonra “terörist olmak” iddiasıyla ihraç edildi. Yani olağanüstü işler yaşadık biz bu ülkede, bunların da müsebbibi bu iktidarın adalete bakışıdır.

Peki, ondan sonra ne oldu? Sonra, 2017'den sonra da Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi, ilçe başkanı, kadın kolları başkanı, il başkanı olan avukatları hâkim yapmak için sınavdaki geçerli notu düşürdük, kırk beşer saniyelik mülakat yaparak bunların hepsini hâkim yaptık. O boşluğu doldurduk güya. Peki, sonuç ne oldu? Bakın, arkadaşlar, hukukçular bilir, en kolay gerekçe beraat kararlarında yazdırılır. Beraat kararı yazamayan hâkimlerimiz var şu anda. Sayın Bakana buradan seslenmek istiyorum: Hizmet içi eğitimin mutlaka hayata geçirilmesi ve bunların bir şekilde hâkimlik formasyonuna kavuşturulması gerekiyor.”

“ÜLKEDE ADALET YOK”

“Ülkemizin birçok noktasında adalet yok; eğitim de yok, inançları yaşama da yok, gelir adaleti de yok, vergi de yok, emeklilikte yok filan. Zamanım yettiği sürece bunlardan bahsedeceğim ama mahkemelerden başlamak istiyorum. Örnek olsun: İki seneye yakın bir süre önce -bir buçuk sene oldu- Çorlu'da bir tren kazası yaşanmıştı, geçtiğimiz günlerde, birkaç gün evvel de duruşması vardı, ne zamana ertelendi duruşması, biliyor musunuz? Tam 21 Nisan’a. Yani dört buçuk ay sonrasına duruşma erteleniyor. Böyle bir mahkemeden adalet çıkar mı? Kaldı ki asıl sorumlular hakkında da soruşturma izni verilmediği için onlar da yargılanamıyor. Dört buçuk ay sonrasına duruşma günü veriliyor yani ikinci senesine yakın zamanlarda bir duruşma daha olacak, teferruatına girmiyorum.”

“ADALET, GÜÇLÜNÜN HİZMETİNDE”

“Çorlu'daki iş böyleyken bir milletvekilinin evinde, ekmeğinin peşinde geldiği ülkemizde 23 yaşındaki bir kadının “İntihar etti” denilerek kafalarda, zihinlerde onlarca soru varken dosyası kapatılıp cenazesi ülkesine gönderilebiliyor. Bakın, bir tarafta 25 insan ölüyor, soruşturma izni verilmiyor; bir tarafta da bir güçlünün evinde… Milletvekili olması önemli değil. Yani adaletimiz güçlünün hizmetinde, güçlüye hizmet ediyor Türkiye'de.”

“KADINLAR TERS KELEPÇE İLE DERDEST EDİLİYOR”

“Yine, son günlerde yaşadık, daha bir hafta, on günlük bir olaydır “Ceren” diye bir kızımız öldürüldü bir psikopat katil tarafından. Onun katiline kelepçe takmayan bizim devletimiz, adaletimiz, İçişleri Bakanlığımız kadın platformunun üyelerine “Kadın cinayetlerini durduracağız” diyen kadınlara ters kelepçe takarak derdest edebiliyor. Öyle bir liyakat sistemi var ki böyle bir adalet çıkıyor; işin doğrusu, adalet çıkmıyor bu sistemden. Şimdi, son sekiz ayın içerisinde 15 kadının “İntihar etti” diye dosyaları kapatılmış, 15 şüpheli intihar. Aslında, burada, intihar eden, ölen bizim hukuk sistemimizdir, adalettir, vicdandır, akıldır ve insanlıktır.” (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Kasım 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:35
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@