Çetin Özdaş: “Kentsel dönüşüm sağlıklı gelişmiyor”

Ak Parti Belediye Meclisi Üyesi Çetin Özdaş, Çorum’da kentsel dönüşümün sağlıklı bir şekilde gelişmediğini kaydetti.

Güncel 03.03.2014, 22:40 03.03.2014, 22:41
1221
Çetin Özdaş: “Kentsel dönüşüm sağlıklı gelişmiyor”
Meclis’in dünkü oturumunda gündem dışı bölümde söz alan Özdaş, 11 yıllık meclis üyeliğinde artık sona geldiğini ifade etti. Özdaş, deprem tehlikesine ve şehircilik sorunlarına alternatif bir çözüm olarak uygulanmaya çalışılan kentsel dönüşümün sağlıklı gelişmediğine dikkat çekerek, “İnsanlar binalarından endişe ediyorlar ama hala dönüşüm istenen seviyede gerçekleşemiyor. Belediyeler, bakanlık ve üniversite bu konuda birlikte çözümler üretmek zorundadırlar” ifadelerini kullandı.

Özdaş, konuşmasında şunları dile getirdi:

“Dünyada ve ülkemizde Çorum adının bir kimliği olmalı, adı her yerde gıpta ile anılan marka kent olmalıdır diye düşünüyorum. Kimliği olan, hedefleri olan, projesi olan, plan bütünlüğü olan, kendi iç sorunlarını çözmüş, avantajlarını iyi kullanmış, halkıyla sevgiyle bütünleşmiş bir kent için; vizyon sahibi, gönlü halka açık, güçlü bir belediye anlayışına bugün her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Bu anlayış, başkanından meclisine, yönetim kadrosundan çalışanına, basınına ve tüm Çorum halkına hakim olmalıdır. Bu anlayış artık mutlak zorunluluktur.

Şehrimizin, sosyal donatı yetersizlikleri ve trafik sorunu giderek büyüyen en büyük sorundur. Deprem felaketi de kapımızı çaldığında zamanında önlem almadığımız için maazallah büyük kayıplar verebileceğimiz, pişmanlıklar yaşayabileceğimiz büyük bir sorundur. Elbette sorunlar her zaman olacaktır ve bir çırpıda çözülmeyecektir. Ancak sorunları ve çözümleri doğru planlamak çok önemlidir.

Kentleşme sorunları, çözümleri ve geleceğin bütünsel çözümü için nazım planlar daha fazla geciktirilmeden güncellenmelidir. Nazım plan olmadan parça planlamalar ve uygulamalar yapmak aslında doğru değildir. Bir şehre yapılacak en büyük iyilik nazım planının geciktirilmeden biran önce güncellenmesidir. Nazım plan, bir kentin sağlıklı ve adil olarak büyümesinin, gelişmesinin anahtarıdır, anayasasıdır. Bu nedenle önümüzdeki 30 yıllık hatta ön görebildiğimiz kadar 50-100 yıllık bir projeksiyonla nazım plan yenilemesi daha fazla gecikmeden biran önce yapılmalıdır.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
15°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:13
Yatsı 21:59
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@