Çetin Başaranhıncal: “Havaalanı için gereken desteği vermeye hazırız”

Güncel 16.02.2016, 16:44 16.02.2016, 16:47
753
Çetin Başaranhıncal: “Havaalanı için gereken desteği vermeye hazırız”
Çorum’un havaalanına kavuşması için iş dünyası olarak gereken desteği vermeye hazır olduklarını anlatan Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, “Geçtiğimiz günlerde valimiz, kendi havaalanımızı kendimizin yapabileceği ile ilgili çalışmalar başlattığını açıklamıştır. Öncelikle, Çorum-Merzifon Havaalanı arasındaki mesafeyi kısaltacak yol için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 13 milyon liralık bir bütçe ile ihale düzenlemiştir. İhalenin ardından çalışmalar başlamış, ancak kamulaştırma işlemleri nedeniyle yargı sürecinin başlamasından dolayı çalışmalar durdurulmuştur. Yapılan hesaplamalara göre o kısaltma yol için kullanılacak 13 milyon lira, Çorum ilimize yapılacak havaalanının pistini karşılamaktadır. Pistin ısıtması da iş adamımız Ahmet Ahlatçı tarafından sağlanacağı taahhüt edilmiştir. İl Genel Meclisi’nin onayıyla İl Özel İdaresi’nden de sağlanacak 5 milyon liralık katkı ile havaalanının kulesi tamamlanabiliyor. Geriye kalan terminal binası için de iş dünyasının desteği istenmektedir. İş dünyası olarak gerekli desteği sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Valimizin açıklamalarının ardından iş dünyamızdan bana da ulaşıp ‘ben destek olmaya hazırım’ diyen iş adamlarımız var. Bu sinerji ile havaalanımızın kısa süre içerisinde başlanıp bitirilmesi mümkün görünüyor ancak doluluk oranlarının nasıl olacağı hususunda şimdiden bir şey söylemek mümkün değil. Öte yandan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın kısa ve orta vadede kısa mesafeler arası belli başlı noktalara küçük uçaklarla ulaşımı içeren bir vizyonu var. Bu vizyonun hayata geçirilmesi durumunda kendi havaalanımız da önemli bir noktaya gelecektir. Dolayısıyla kendi havaalanımızı yapmamızın önünde hiçbir engel yok gibi görünüyor. Böyle bir sinerji yakalamışken, bir an evvel çalışmalara başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Eğer kendi havaalanımızı yapamayacak olursak da, artık ‘orada bir havaalanımız var’ demeyelim” ifadelerini kullandı.
Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binasında inşa çalışmalarının hızla devam ettiğini dile getiren anlatan Başaranhıncal, hava şartları, taşeron firmalardan kaynaklı yada taraflarınca gerçekleştirilen proje revizeleri gibi nedenlerden dolayı inşaat çalışmasında bir takım gecikmeler yaşandığına işaret etti.
İnşaatın ana iskelesinin yanı sıra dış cephesi ve çatının su ve ısı yalıtımı tamamlandığını kaydeden Başaranhıncal, bundan sonraki süreçte iç kısımlarda ıslak zemin, asma tavan, konferans salonları, ısıtma ve soğutma mekanik aksamı, elektrik ve aydınlatma işlemlerine başlanacağını, çalışmaların, bütçe imkanlarında devam edeceğini bildirdi.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ UYARISI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 40 farklı meslek dalında Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini belirten Başaranhıncal, “Söz konusu belgeye sahip olmayan meslek mensupları, 25 Mayıs 2016 tarihinden itibaren işletmelerde istihdam edilemeyecek. Belge sahibi olmaksızın teknik eleman çalıştıran işletmelere ise çeşitli cezai yaptırımların uygulanacağı duyuruldu. Hangi meslek dallarının mesleki yeterlilik belgesi alması gerektiğine dair liste, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun resmi web sitesi www.myk.gov.tr’de yayınlandı. Bu konuda her hangi bir yaptırıma maruz kalmamanız için bu listeyi incelemeniz konusunda üyelerimizi uyarıyoruz. Listeyi ayrıca yarından itibaren bütün üyelerimize mail yoluyla da ulaştıracağız. Bu konuda ÇESOB ile birlikte bir çalışma yürütüyoruz. Yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de, 40 meslek dalından şimdilik 12 tanesine yönelik mesleki yeterlilik eğitimi ve belgesi vermek üzere MEYBEM A.Ş. adında bir şirket kurarak, gerekli akreditasyon işlemlerini tamamlamıştır. Dileyen üyelerimiz, bu 12 meslek dalında ücretsiz olarak eğitim ve belge alabilecek. Bununla ilgili detaylı bilgiyi de yarından itibaren üyelerimize mail yoluyla ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@