“Çerkez soykırımını unutmuyoruz”

Halkların Demokratik Partisi İl Eş Başkanı Abdulkadir Yıldız, Çerkezya halklarının yaşadığı soykırımı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirtti.

Güncel 21.05.2014, 22:47 21.05.2014, 22:48
581
“Çerkez soykırımını unutmuyoruz”

Halkların Demokratik Partisi İl Eş Başkanı Abdulkadir Yıldız, Çerkezya halklarının yaşadığı soykırımı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, “Türkiye, halkların birbiri içinde eritildiği, eritilemeyenlerin düşman ilan edildiği, birbirine karşı önyargı ve nefretle eğitildikleri bir tarihin ağırlığını taşıyor. Çerkez soykırımının büyük acısını paylaşıyor ve Çerkez halkının anadili, kültürü ve inancıyla özgür, eşit ve demokratik yaşam mücadelesini, mücadelemiz kabul ediyoruz.” dedi.

Büyük Çerkez Sürgünü'nün 150. yıldönümü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yapan Abdulkadir Yıldız, bugün de AKP Hükûmeti’nin Çerkez halklarının taleplerini görmezden geldiğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Çerkez kimliğinin ve kültürünün yaşatılmasının önündeki engellerin ortadan kaldırılması, ana dilinde eğitim hakkının sağlanması, üniversitelerde akademik programların açılması, Çerkezce TV ve radyo yayın hakkının sağlanması, Çerkez köylerine eski isimlerinin verilmesi, çocuklara Çerkez dilinde isimlerin konulabilmesi, Çerkezler’i hain olarak anlatan veya inkâr eden tüm ırkçı ifadelerin ders kitaplarından ayıklanması yönünde Hükûmet’in adım atması gerekmektedir.”
(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@