Ceritoğlu, meslektaşlarının gününü kutladı

AK Parti Çorum milletvekili adayı Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Türk sağlık sitmeninin en önemli halkalarından biri olan eczacıların, yaşadıkları tüm zorluklara ve sıkıntılara rağmen ülkenin her köşesinde, gece, gündüz demeden insan sağlığı için verdikleri hizmet ile her türlü övgüyü hak ettiğini söyledi.

Güncel 14.05.2015, 21:12 14.05.2015, 21:14
823
Ceritoğlu, meslektaşlarının gününü kutladı
AK Parti Çorum milletvekili adayı İlksen Ceritoğlu, Eczacılar Haftası nedeniyle bir dizi ziyaretlerde. Çorum’daki kamu ve özel hastanelerini ziyaret eden Ceritoğlu, burada görev yapan meslektaşlarını ziyaret ederek günlerini kutladı.
Ziyaretlerin ardından bir açıklama yapan Ceritoğlu, halkın eczacılık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanabilmesini temin etmek ve bu hizmetlerdin kesintisiz olarak verilebilmesini sağlamak adına üstün bir gayret ve özveriyle eczacıların yaşadıkları sıkıntıların giderilebilmesi için bugüne kadar çok sayıda düzenleme yapıldığını söyledi.
6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler kanununda yapılan bir çok değişiklikle eczacılık sektörüne reform niteliğinde çok sayıda yenilik kazandırıldığı gibi, sektörün yaşadığı sıkıntılarında büyük oranda çözüme kavuşturulduğunu dile getiren Ceritoğlu, 6197 sayılı yasa ile eczacılık mesleğinin çalışma şartlarından tanımlamasına kadar her alanda değişiklik yapıldığını hatırlattı.
Eczacılık ve eczane tanımının güncel ve modern şartlara uygun bir şekilde yeniden yapıldığı yasayla eczacılara ayrıca yeni istihdam alanlarının oluşturulduğunu kaydeden Ceritoğlu, eczanelerin cirosuna göre yardımcı eczacı ve ikinci eczacı çalıştırma zorunluluğu getirildiğini ifade etti.
Nüfusa göre eczane açılması ile ilgili düzenleme getirildiğini anlatan Ceritoğlu, “Artık 3 bin 500 kişiye bir eczane düşüyor. Yine yasa ile Eczacı Odalarının yıllardır mücadele ettiği muvazzalı eczaneler hakkında sert yaptırımlar getirildi. Muvazzalı eczanenin tespiti halinde eczacıya 5 yıl meslekten men cezası getirildi. Artık eczaneler Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ilaç paralarını ne zaman alacaklarına ilişkin bir kaygı yaşamıyor. Çünkü yapılan düzenlemelerle eczanelere ödemelerin tam zamanında yapılması sağlandı. Kasım 2014’te yürürlüğe giren Eczacılıkla Uzmanlık Yasası ile gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, ilgili eğitimi alan eczacılar uzman eczacı olabiliyor. Bu kapsamda klinik eczacılık ve fitofarmasi dallarında uzman eczacılığın önü açılmış oldu. Sağlık hizmetlerinin gelişen niteliklerine göre eczacıların da hazırlanması bu yasa sayesinde sağlandı” dedi.
AK Parti olarak eczacılarımızın hiçbir gelecek kaygısı yaşamadan görevlerini yerine getirebilmesi, eczacılık sektöründeki işleyişin ideal seviyeye ulaşması ve eczacılık mesleğinin eczacılara yüklediği halk sağlığının nöbetçisi olma misyonunu en iyi şekilde yerine getirebilmelerinin sağlanması için gereken tüm çalışmalar bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de hız kesmeden devam edeceğini vurgulayan Ceritoğlu, “Ancak dünya standartlarında örnek bir sisteme kavuşabilmek ve en ideal olanı yakalamak adına, önümüzdeki dönemde neler yapabiliriz; bunun da istişaresini yine eczacılarımızla, eczacılarımızı temsil eden sivil toplum kuruluşu ve odalarımızla birlikte yapacağız. Eczacı-SGK, eczacı-hastane, eczacı-doktor, eczacı-hasta ilişkilerinin yanı sıra eczacılarla ilaç sektörü arasında yaşanan pürüzlerin giderilmesi ve eczacılarımızın maddi bir kaygı taşımadan en kaliteli hizmeti vatandaşlarımıza sunması önümüzdeki dönem hedeflerimiz arasında yer almaktadır. AK Parti olarak eczacılarımızın hiçbir gelecek kaygısı yaşamadan görevlerini yerine getirebilmesi, eczacılık sektöründeki işleyişin ideal seviyeye ulaşması ve eczacılık mesleğinin eczacılara yüklediği halk sağlığının nöbetçisi olma misyonunu en iyi şekilde yerine getirebilmelerinin sağlanması için gereken tüm çalışmalar bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de hız kesmeden devam edecektir. Eczacılık sektörünün bugüne kadar çözüme kavuşturduğumuz pek çok sorunun yanı sıra 2015 yılında yapılan ve Eczacıların mevcut durumu ile taleplerini gösteren araştırmaları da göz önünde bulundurarak sektörün talepleri ve eczacıların ekonomik durumlarının daha da güçlendirilmesi için önümüzdeki dönemde gereken tüm çabaların titizlikle yürütüleceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Eczacılık mesleğinin itibarını daha da yükseltebilmek ve eczanelerimizi yaşatabilmek için sektörde bulunan tüm paydaşların katkısına ihtiyaç bulunduğunu belirtiyor bu vesile ile tüm Eczacılarımızın 14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü kutluyor, hayırlı ve bereketli çalışmalar diliyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak: (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@