“Cep telefonlarının yaydığı radyasyon değil radyo dalgası”

“Cep telefonlarının yaydığı radyo dalgaları ile nükleer radyasyonun hiçbir benzerliği yoktur. Nükleer radyasyon için uranyum, plütonyum gibi radyoaktif elementler gerekir. Cep telefonu gibi bütün dünyada yaygın bir sistemde bunların kullanılması söz konusu değildir. Kablosuz haberleşme için mutlaka radyo dalgası yaymak gerekir. Cep telefonları da kablosuz haberleşme yapmak için radyo dalgaları kullanan sayısal telsiz alıcı-vericileridir.”

Güncel 14.11.2019, 21:43 15.11.2019, 19:26
460
“Cep telefonlarının yaydığı radyasyon değil radyo dalgası”

“Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre, baz istasyonlarının olumsuz bir etki oluşturduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunamadığı ifade edilmektedir.”

“İyonlaştırıcı EM ışınlarına fazla maruz kalmak, canlıya ait hücrelerin genetik yapısını (DNA) etkileyerek mutasyon ve kansere yol açması nedenleriyle tehlikelidir. Ancak mobil telefonlar ve baz istasyonları tarafından kullanılan RF (Radyo Frekans) dalgaları, iyonlaştırıcı nitelikte değildir .”

Bu değerlendirmeler, kısa adı kısa adı MOBİSAD olan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği’ne ait. Bu kuruluşun 20 yıldır yönetiminde bulunan İcra Kurulu Üyesi, Çorum’da 25 yıldır GSM sektöründe faaliyet gösteren e-market sahibi Nihat Malatyalı, son günlerde Çorum’un gündemini meşgul eden baz istasyonu tartışmaları üzerine bu bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Dünya standardı 41,2 V/m olduğu halde, Türkiye’de elektromanyetik alan şiddeti limit değerinin baz istasyonlarında 10 V/m olduğunu vurgulayan Nihat Malatyalı, Türkiye’deki 40 bin baz istasyonuna karşılık ülkemizin 20’de 1’i büyüklüğündeki Danimarka’da aynı miktarda, nüfusu 61 milyon olan İngiltere’de 52 bin, yüzölçümü ülkemizin yarısı kadar, nüfusu hemen hemen aynı olan Almanya’da ise 139 bin olduğunu söyledi.

Ülkemizde baz istasyonu kurulumuna izin veren ve denetleyen kurumun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olduğunu da anlatan Nihat Malatyalı, “Dünya 5 G ile yoluna devam ederken bizim hâlâ baz istasyonlarını tartışma konusu yapmamız üzücüdür” dedi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@