Cengiz Topel’de 1900 ton asfalt serimi yapılacak

Çorum Belediyesi tarafından Bahçelievler, Yavruturna, Kale, Gülabibey mahallelerini hastane, terminal, hal gibi önemli noktalara bağlayan ve trafik yoğunluğunu engellemek için Cengiz Topel Caddesi’nde başlatılan çalışmalar aralıksız sürüyor.

Güncel 12.10.2018, 00:54
532
Cengiz Topel’de 1900 ton asfalt serimi yapılacak

Belediye Başkanı Zeki Gül, Cengiz Topel Caddesi’nde başlatılan asfalt çalışmalarını yakından inceledi. Gül’e incelemelerde Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, Belediye Fen İşleri Müdürü Mikdat Yıldırım, Gülabibey Mahallesi Muhtarı Hikmet Durgun ve Kale Mahallesi Muhtarı Ali Şahin’in de eşlik etti.

Cengiz Topel Caddesi’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Zeki Gül, “Cengiz Topel Caddemizin sağ şeridinde zemin güçlendirme çalışması için 4 bin 320 metreküplük kazı çalışmamız oldu. Buraya 7 bin 200 ton stabilize ve mekanik dolgu serimi yaptık. 1.000 ton asfalt serimi yapıyoruz.

Caddemizin ikinci etabında ise Küçük Abdullah Caddesi Kavşağı, Kale Mahallesi Muhtarlığımız arasındaki 265 metrelik kısımda zemin dolgu çalışmalarımız devam ediyor.

Burada ise 2 bin 700 metreküplük bir kazı çalışması yaptık. Kazı yaptığımız alanda 3 bin 400 ton stabilize ve mekanik serimi yaptık. Buraya da 900 ton asfalt sereceğiz. Her iki etapta toplam 1 900 ton asfalt serimi yapmış olacağız” dedi.

Gülabibey Mahallesi sınırları içinde yer alan Yukarı Sanayi bölgesinde Belediye Meclisi’nin aldığı kararla yaklaşık 4 hektarlık bir alanda imar planlaması yapıldığını kaydeden Gül, “Bu bölge ilerleyen yıllarda camisiyle, parkıyla, sosyal alanlarıyla, konut alanlarıyla şehir içerisinde oluşturduğumuz önemli bir yaşam merkezi haline gelecek. Belediye olarak bunun altyapısını oluşturuyoruz. Bölgede rahat bir ulaşım ağının oluşması için de gerekli düzenleme ve çalışmaları şimdiden tamamlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cengiz Topel Caddesi’nin özellikle Bahçelievler, Yavruturna, Kale ve Gülabibey mahallelerinin bağlantı noktalarından birisi olduğunu belirten Gül, Abide Kavşağı’ndan başlayıp Özdoğanlar Kavşağı’na kadar uzanan 1640 metrelik caddenin trafiğinin yoğun olduğunu söyledi.

Temmuz ayında yol güzergâhında kalan 37 işyerinin yıkımını gerçekleştirdiklerini anımsatan Gül, açıklamasının devamında şu bilgileri verdi:

“O gün Cengiz Topel Caddemizde, yapacağımız işleri basın mensuplarımız aracılığıyla hemşehrilerimize duyurmuştuk.

Daha önce 35 metre genişliğe çıkaracağımızı söylediğimiz Cengiz Topel Caddesinin 615 metrelik kısmında asfalt serimine başladık.

Burada sadece yol genişletme çalışması yapmadık. Caddede yol genişleme çalışmalarının yanı sıra önemli alt ve üst yapı yatırımları yaptık.

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğümüzün, Fen İşleri Müdürlüğümüzün, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüzün, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün kısaca teknik müdürlüklerimizin hepsinin ayrı ayrı çalışması oldu.

Cengiz Topel Caddesi’nin alt yapısını güçlendirmek, ilerde bölgenin yapılaşması neticesinde altyapıyla ilgili sorunların yaşanmaması için 560 metre uzunluğunda atık su kanal çalışması yaptık. Caddemizin içme suyu hattını da yeniledik. Orta refüjümüzdeki yeşil alanlarımız için ise damlama sulama sistemi yaptık.

Cengiz Topel Caddemizin sağ şeridinde zemin güçlendirme çalışması için 4 bin 320 metreküplük kazı çalışmamız oldu. Buraya 7 bin 200 ton stabilize ve mekanik dolgu serimi yaptık. 1.000 ton asfalt serimi yapıyoruz.

Caddemizin ikinci etabında ise Küçük Abdullah Caddesi Kavşağı, Kale Mahallesi Muhtarlığımız arasındaki 265 metrelik kısımda zemin dolgu çalışmalarımız devam ediyor.

Burada ise 2 bin 700 metreküplük bir kazı çalışması yaptık. Kazı yaptığımız alanda 3 bin 400 ton stabilize ve mekanik serimi yaptık. Buraya da 900 ton asfalt sereceğiz.

Her iki etapta toplam 1 900 ton asfalt serimi yapmış olacağız. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, Cengiz Topel Caddesinin sağ şeridi -Telekom Kavşağından Muhtarlığımıza kadar olan kısım- tamamen yenilenmiş oluyor.

Caddemizde bordür ve kaldırım çalışmalarını tamamlıyoruz.

Caddenin sağ tarafında 2 bin metrekare bordür çekildi. 3 bin 200 metrekare karo çalışmamız devam ediyor. Sağ şeridin kaldırımı Kale Mahallesi muhtarlığına kadar tamamen yenilenecek.

Yolun sol şeridinde de Kale Uygulama Okulu Bahçesinin 4 buçuk metrelik kısmını yola dâhil edeceğiz. Kale Okulumuzun perde duvarlarını yeniden yapacağız.

Ulaşım hizmetlerimizin çalışmaları var. Telekom kavşağında sinyalizasyon alt yapısı yeniden düzenliyoruz. Kavşak içerisinde yer tüm sinyalizasyon sistemini yeniliyoruz.

Caddemizde düzenleme yaptığımız kısımda trafiğin daha düzenli akması için kavşak ve cep otoparkları yapıyoruz. Şehrimizin muhtelif noktalarında trafiği düzenlemek için buna benzer çalışmalarımız devam ediyor.

Biliyorsunuz burada bakırcı esnafımız vardı.

Bakırcılığın Çorum’da özel bir yeri var. Bu mesleğin yaşaması için Belediye olarak desteğimizi eksik etmiyoruz.

Burada kamulaştırma çalışmaları yaptığımız için yol güzergâhında kalan bakıcı esnafımızın mağdur olmaması için kendilerine Belediyemize ait eski Oto Galericiler sitesini tahsis etmiştik.

Hala bir kısmı burada çalışmalarına devam ediyor. Bir kısmı ise Kerebi Gazi’de bulunan eski Oto Galericiler sitesinde ticari faaliyetlerine devam ediyor.”

(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@