Cengiz Atlas: “Toplumsal huzuru ancak CHP sağlar”

17 Ağustos 2015 tarihinde Ankara Park Otel’de biraraya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin son olağan kongrelerinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan İl Başkanları bir bildiri yayınladı. Toplantıda Çorum’u ise en son seçilmiş İl Başkanı olarak Cengiz Atlas temsil etti.

Cengiz Atlas: “Toplumsal huzuru ancak CHP sağlar”

17 Ağustos 2015 tarihinde Ankara Park Otel’de biraraya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin son olağan kongrelerinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan İl Başkanları bir bildiri yayınladı. Toplantıda Çorum’u ise en son seçilmiş İl Başkanı olarak Cengiz Atlas temsil etti.

18 Ağustos 2015 Salı 23:09
Cengiz Atlas: “Toplumsal huzuru ancak CHP sağlar”

Toplantı sonunda Başkanların yayınladıkları bildiri ise şöyle:
“Cumhuriyet Halk Partisi’nin son olağan kongrelerinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan il başkanları, 17 Ağustos 2015 tarihinde Ankara’da Park Oteli Toplantı Salonu’nda yaptığımız toplantıda partimizin genel durumunu görüşerek, aşağıdaki bildirinin yayınlanmasına karar verdik.
Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi’nin olağan kongrelerle seçilmiş son il başkanları ve aynı zamanda mevcut kurultay delegeleri olarak ülkemizin ve partimizin içinde bulunduğu durumla ilgili görüş ve düşüncelerimizi, tümüyle partimizin geleceği ve çıkarları adına ve tamamen yapıcı bir katkı sunma amacıyla parti tabanımız, örgütümüz, Genel Merkez yöneticilerimiz ve kamuoyuyla paylaşma kararı aldık.
Sağduyu sahibi herkesin gözlemlediği ve kabul ettiği üzere ülkemiz AKP iktidarı eliyle hızla sonu belirsiz bir maceraya ve daha açık bir deyişle bir felakete doğru sürüklenmektedir. On üç yıllık AKP iktidarında devletimizin “Kurucu Felsefe” ve anayasal sistem tarafından belirlenen tüm nitelikleri ortadan kaldırılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış, yolsuzluklar ve hukuksuzluklar hayatın her alanına egemen olmuş, toplumsal barışımız bozulmuş, Cumhuriyet’in tüm kaleleri zapt edilmiş, geriye son bir kale, son bir umut kalmıştır. Bu son kale, bu son umut aynı zamanda Cumhuriyetimizi de kuran Cumhuriyet Halk Partisi’dir.
AKP iktidarını çok büyük ölçüde yıpratan koşullar altında gidilen 7 Haziran genel seçimlerine CHP iktidar hedefiyle girmiş, ancak çeşitli toplumsal kesimlerin ekonomik sorunlarına çözüm getirmeyi amaçlayan iyi niyetli seçim kampanyasına karşın, üstelik iktidar partisi 10 puan kaybetmişken, ana muhalefet partisi olarak bir önceki genel seçimlere kıyasla 1 puan kaybetmiş ve maalesef %25 civarında bir oy alabilmiştir.
Bu sonucun kuşkusuz birçok açıklaması olabilir ve tartışılabilir ancak hiçbir şekilde bir başarıdan söz edilemez. CHP son üç seçimde aldığı %25’ler civarındaki bir oy oranını yeterli bulacak ve başka partilerin başarısını kendi başarısı sayabilecek bir parti değildir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin tek ve ana hedefi iktidar olmaktır.
İçinden geçtiğimiz süreçte AKP yeniden tek başına iktidar olabilmek için halkın iradesini yok saymakta, ülkeyi kaosa sürüklemek pahasına erken bir seçime sürüklemektedir. O zaman sorulması gereken asıl soru erken seçime kadar geçecek 3 ay gibi kısa bir süre içinde CHP’nin bu oyunu bozacak oy sıçramasını nasıl gerçekleştirebileceği sorusudur. Aynı şeyleri yaparak farklı şeyler beklenemeyeceğine göre, 7 Haziran seçimlerinde test edilen, ancak %25 oy alabilen ve iktidar olabileceğine ilişkin psikolojik bir oy eşiğini geçemeyen bir partinin hiçbir şeyi değiştirmeden seçime girmesinin istenilen başarıyı getirmesi beklenemez.
Dolayısıyla CHP’nin en kısa zamanda kendisini halkın umudu haline getirecek bir silkinmeye ihtiyacı vardır. Bu partiye yürekten bağlı ve bu bağlılığı partinin her kademesindeki emekleriyle kanıtlamış parti emekçileri olarak bizlerin partinin bu sıçramayı başarabileceğine inancımız tamdır ve başarı için yapılması gerekenler bellidir.
CHP’nin tüm toplumsal kesimlere yönelik vaatlerine rağmen 7 Haziran seçimlerinde istenilen başarıyı yakalayamamasının temel nedeni topluma heyecan, umut ve özellikle güven verecek yönetim anlayışından yoksun olması, dolayısıyla yeterince inandırıcı olamamasıdır. Seçmen vaatleri çekici bulmuş ancak mevcut CHP yapılanmasının bu vaatleri gerçekleştirebileceğine maalesef inanmamıştır.
Türkiye’nin en yetkin ve en donanımlı insan kaynağı potansiyeline sahip partisi olan CHP bir türlü bu ortak aklı harekete geçirmemekte, bu potansiyeli yönetim kadrolarına taşımamakta, seçmeni heyecanlandırabilecek dürüst, güvenilir, yetişmiş kadrolarından yararlanmamakta, bunun yerine Sağ’dan oy alabilme adına sağ kadrolara yönelmektedir.
Özellikle son yerel ve genel seçim, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı seçim süreçleri ve koalisyon görüşme süreci maalesef iyi yönetilememiştir.
Ülkemiz çok zor günlerden geçmektedir. Toplumsal huzur bozulmuş, yeniden kan akmaya başlamıştır. Bu sorunu ancak CHP çözebilir, barış ve kardeşliği ancak CHP sağlayabilir. Bu nedenle CHP’nin mutlaka iktidara gelmesi gerekir.”
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 18.08.2015 23:10