Cengiz Atlas: “TOKİ’ye tesadüfen değil, çağrı üzerine gidildi”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Atlas, AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse’nin Akkent Mahallesi’ndeki doğalgaz sorunu ile ilgili ‘CHP’liler tesadüfen TOKİ’deydi’ şeklindeki açıklamasına yanıt verdi.

Cengiz Atlas: “TOKİ’ye tesadüfen değil, çağrı üzerine gidildi”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Atlas, AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse’nin Akkent Mahallesi’ndeki doğalgaz sorunu ile ilgili ‘CHP’liler tesadüfen TOKİ’deydi’ şeklindeki açıklamasına yanıt verdi.

17 Şubat 2014 Pazartesi 22:38
Cengiz Atlas: “TOKİ’ye tesadüfen değil, çağrı üzerine gidildi”
Cengiz Atlas, TOKİ Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Koca’nın Dalgıçlar Otel’de yanlarına gelerek konu hakkında bilgi verdiğini ifade ederek, söz konusu görüşmeyle ilgili kamera kayıtlarını da basınla paylaştı.

Atlas, CHP Çorum Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut’un Akkent Mahallesi’nde bulunan alt gelir grubu konutlarında yaşanan ısınma sorunuyla ilgili vatandaşların çağrısı üzerine yapılan ziyarette; vatandaşların merkezi sistemle ısınmalarından dolayı kaynaklanan sıkıntının dile getirildiğini ve Nuhut’un da sorunun çözümü konusunda yetkililerle görüştüğünü bildirdi.

“TESADÜF DEĞİL ÇAĞRI ÜZERİNE GİDİLDİ”
Aynı zamanda AKP’nin mahalle sorumlusu da olan TOKİ Konutları Celilkırı sorumlusu Hüseyin Koca’nın telefonla CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut’un danışmanlarına ulaşarak yaşanan sıkıntıyı anlattığını ve ardından da görüşme talebinde bulunduğunu kaydeden Atlas, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bunun üzerine 6 Şubat tarihinde Saat 20.34 sıralarında Dalgıçlar Otel’e bizzat gelerek CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut’la görüşmüş, TOKİ’de 160 hanenin 25 gündür doğalgazlarının kesik olması nedeniyle vatandaşların kış ortasında soğukta kaldıklarını, yetkililere ulaşmalarına rağmen sorunun giderilmesi hususunda bir netice alamadıklarını dile getirmişti. Ziyaretin ardından ertesi gün CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut beraberinde CHP İl Başkanı Cengiz Atlas ve Hüseyin Koca TOKİ’de doğalgaz sıkıntısının yaşandığı konutlara giderek vatandaşların sıkıntısını yerinde dinlemiş, ardından da telefonla Vali Sabri Başköy ile Çorumgaz Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatçı’yı arayarak, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için kendilerinin de üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını iletmişti. Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse’nin iddia ettiği gibi CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut ile beraberindekiler tesadüf eseri ziyarette bulunmamış, Ak Parti Mahalle Temsilcisi ve Celilkırı TOKİ Konutları Sorumlusu olduğu iddia edilen Hüseyin Koca’nın 6 Şubat tarihinde 20.34 sıralarında Dalgıçlar Otel’de yaptığı ziyaretin ardından gerçekleştirilmiştir. Hüseyin Koca ile Kenan Nuhut’ arasında yapılan görüşme Dalgıçlar Otel’in güvenlik kameralarında da an ve an görülmektedir.“BU NASIL TAKİP?”
Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse, 15 Şubat tarihinde yerel gazetelerde yayınlanan açıklamasında olayın geçtiğimiz yıllarda da yaşandığını ve konunun sürekli takipçisi olduklarını ifade etmişti. Madem olayın takipçisi olduklarını iddia ediyorlar, bu olay sürekli neden yaşanıyor? Vatandaşlar 25 gün boyunca neden soğukla mücadeleye mecbur bırakılıyor? Sosyal devlet anlayışı gereği bir sorun yaşanmışsa bu sorun giderilir ve tekrar yaşanmaması için gerekli önlemler alınır. Günü birlik değil, köklü çözümler üretilerek bu sorunlar ortadan kaldırılabilir. Perşembe toplanan ve sorunları değerlendiren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sorunun çözümü için neden 25 gün bekledi? Merkezi sistemle ısınan konutları, ekonomik gücü olmayan vatandaşlara tahsis edeceksiniz, birisi faturasını geciktirse herkesi mağdur eden bir sisteme bu insanları mahkûm edeceksiniz, ısınma sorunları yaşandıkça ödemeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla ödüyoruz diyeceksiniz, sonra da çıkıp, ‘biz konunun takipçisiyiz, sorunları çözme mercisiyiz’ diyeceksiniz. TOKİ’de yaşanan bu sorunların başlangıcı balık baştan kokmuştur dedirtiyor.

“TOKİ KONUTLARINI KİM YÖNETİYOR?”
Türkiye’deki tüm TOKİ Konutları Boğaziçi Yönetim A.Ş. tarafından yönetilmektedir. Boğaziçi Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tır. Her ildeki TOKİ konutlarının kendi içerisinde idari bir yönetim kadrosu vardır. Ama muhasebeleri tek bir elden yönetilmektedir. Çorum Celilkırı TOKİ Konutlarında yaşanan sorunların da bir yönetim hatası olduğu aşikârdır. 15 Şubat tarihinde yayınlanan yerel gazetelerde yer alan açıklamalarda AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse, “Sorun nerde Ak Parti orada” diyerek adeta suçlarını itiraf etmişlerdir. Kendilerinin sürekli sosyal devlet anlayışını sürdürdüklerini belirten Köse, “Nerede mağduriyet var, orada Ak Parti var” diyerek beceriksizliklerini kendi ağızlarıyla itiraf etmiş oluyorlar.

“KLASİK AK PARTİ TAKTİĞİ!”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan birçok konuşmasında kendisinin Büyük Orta Doğu Projesinin (BOP) Eş Başkanı olduğunu dile getirmiş ve Ortadoğu’da oynanan oyunları Türkiye’deki mazlum ve yoksul vatandaş üzerinde uygulamaya çalışmıştır. BOP ve ABD mantığına göre kural şudur: Mağdur et, muhtaç et ve sonra da çözüm üretmiş gibi görünerek yönet. Boğaziçi Yönetim A.Ş. bu planlı yönetimi sayesinde yeteri kadar alım gücü olmayan insanları rahat ve huzurlu hayat vaadiyle kandırıp, alım güçlerinin üzerinde harcama yaptırarak vatandaşları borçlandırarak, sonra da hataların vatandaşların kendilerinde olduğuna ikna ederek ve sonra da devlete ait bir kurum aracılığıyla çözüm üretmiş gibi göstererek oy devşirmeye çalışmaktadır. Bilindiği gibi her iki ayda bir sürekli nükseden doğalgaz kesintisi sorununu bilen, ancak şimdiye kadar da hiçbir önlem almayarak sadece çözümü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ödeneklerinde gören Boğaziçi Yönetim A.Ş, bir taraftan sorun üretiyor, sonra da mağduru oynuyor, sonra da devletin başka bir kurumu olan vakfı kullanarak yeni bir yolsuzluk sarmalının içerisine muhtaç vatandaşları sokuyor. Sorunu kendilerinin ürettiğini itiraf eden Ak Partili yöneticilerin yaşamın bir saniye üzerine kurulu olduğu bu dünya da insanların 25 gün boyunca soğukta kalmalarına vicdanları nasıl el verdi? Sorularımıza yönetimdeki yetkililerin, bir an önce gerçekleri çarpıtmadan yanıt vermesini bekliyoruz.” (Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 17.02.2014 23:04