“Can güvenliği için kış lastiği gerekli”

Lastik otelinde yaz ve kış lastiklerini değiştirip mevsimine kadar sakladıklarını belirten Hüseyin Gökeşme, ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğunu hatırlatarak, “Kış lastiği, hem sürüş güvenliği, hem de tasarruf bakımından büyük yarar sağlıyor. Zincirin araca verdiği zararlar da kendiliğinden ortadan kalkıyor” diye konuştu.

Güncel 27.11.2014, 21:50 27.11.2014, 23:51
1473
“Can güvenliği için kış lastiği gerekli”
Çorum’da 17 yıldır Aşağı Sanayi Çarşısı’nda Bridgestone-Lassa toptan ve perakende bayiliğini yürüten Erdem Otomotiv yetkilisi Hüseyin Gökeşme, ticari araçlarda zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulaması nedeni ile taleplerin arttığını bildirdi.

Gökeşme, yayınlanan yeni genelge ile ticari araçlarla birlikte yarı römork ve römorklarının frenleme tertibatı bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin kış lastiği takma zorunluluğunun getirildiğini ifade etti.

Kış lastiği uygulamasının zorunlu hale gelmesinin hem sürüş güvenliği için, hem de standart lastiklerin daha çabuk yıpranmasını engellemesi bakımından daha fazla tasarruf anlamına geleceğini söyleyen Hüseyin Gökeşme, zaten beklenen uygulama kapsamında son haftalarda kış lastiğine olan talebin bir hayli fazla olduğunu, kış lastiğinin belirli bir dereceğinin altında yere daha iyi tutunma ve frenleme mesafesine neden olduğunu bu nedenle güvenli sürüşün yanında can güvenliği açısından da kış lastiklerinin gerekli olduğunu vurguladı.

Yeni uygulamanın yaklaşması ile birlikte kış lastiği taktırmak isteyenlerin kendilerine başvurduğunu anlatan Gökeşme, “lastik otelimizde değiştirilen lastikleri belirli bir ortamda zarar görmeyecekleri şekilde saklıyoruz. Sürücülere zincir takmalarını tavsiye etmiyoruz. Çünkü zincir araçlarda aksama zarar verdiği gibi sürüş konforunu da kötü etkiliyor. Kış lastiği alacakların üzerindeki işaretlere dikkat etmeleri gerekiyor. Üzerinde M+S işareti ve kar tanesi işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artıran ve sırt yüzeyinde özel olarak desenleri bulunan lastikleri tercih etmelerini istiyoruz.

Bridgestone ve Lassa olarak ay sonuna kadar kış lastiğinde uygun imkanlı kampanyalara devam ediyoruz. 1 Aralık tarihinden itibaren sıkı kontroller yapılacağını umduğumuz için sürücülerin ceza almamaları ve can güvenlikleri açısından kış lastiği takmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@