Çamlıpınar Köyü şenlendi

Çorum’un Laçin İlçesi’ne bağlı Çamlıpınar Köyü Muhtarlığı, Çamlıpınar Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Çamlıpınar Köyü ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği tarafından 8. Harman Şenliği düzenlendi.

Çamlıpınar Köyü şenlendi

Çorum’un Laçin İlçesi’ne bağlı Çamlıpınar Köyü Muhtarlığı, Çamlıpınar Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Çamlıpınar Köyü ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği tarafından 8. Harman Şenliği düzenlendi.

17 Ağustos 2017 Perşembe 23:45
Çamlıpınar Köyü şenlendi

Geçtiğimiz haftasonu düzenlenen Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan şenliğe Laçin Kaymakamı Hasan Taş, Laçin Belediye Başkanı Ünal Gevşek, İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Çatalpelit, Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin başkanları, muhtarlar, Osmancık, Merzifon, Hamamözü, Gümüşhacıköy ve çevre köylerden binlerce vatandaş katıldı. Şenliğe özellikle İtalya olmak üzere yurtdışından da çok sayıda gurbetçi katıldı.

Çamlıpınar Köyü Muhtarı Hüseyin Al, İstanbul’da faaliyet gösteren Laçin Çamlıpınar Köyü ve Çevre Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Al ve Çorum Derneği Başkanı Cemalettin Yenilmezel’in davetlileri selamlaması ile devam eden şenlikte Güler Duman heyecanı yaşandı.

İstanbul Dernek Başkanı Al konuşmasında dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberliği pekiştiren şenliğe katılanlara teşekkür etti. Doğdukları köyü güzelleştirmek adına kamu kurum ve kuruluşları ile her zaman işbirliği içinde projeler ürettiklerini belirten Al, yapılan çalışmaların çevre köylere de örnek olmasını diledi. Köyün çehresini değiştirmek adına attıkları adımlarda devletin tüm kurumlarını her zaman yanlarında gördüklerini belirten Hüseyin Al, köy okulunun sosyal tesis olarak bakım onarımının yapılması, su sorununun çözülmesi projelerine de destek beklediklerini vurguladı.

Köy Muhtarı Al ve Çorum Dernek Başkanı Yenilmezel de konuşmalarında davetlileri selamlarken kamu kurumlarına köylerine verdikleri destek için teşekkür etti.

Hayatta en sevdiği insan tipinin köyünü seven insanlar olduğunu belirterek Laçin Çamlıpınar ve Karasoku köylülerinin de bu nedenle atalarının yaşadığı köylere sahip çıktığını anlatan İl Genel Meclisi Başkanı Kaya ise konuşmasında “Sizlerin yaşadığı köylere hizmet boynumuzun borcudur. Yol ve kanalizasyon çalışmalarından yıllarca eksiklerinizi gideremedik. Ama sizler buna rağmen devletle kavga etmediniz, devlete küsmediniz. Devlet olarak bizler gecikmiş hizmetlerden dolayı özür diliyoruz. Gelecek yıl yapılacak olan şenlikte su ve okul bakımının yapılacağı sözünü veriyoruz. Ülke olarak 15 Temmuz’da hain bir darbe girişimi yaşadık. Bu süreçte bu kalkışmayı devlet güçlerinden ziyade tankların önüne yatan vatandaşlarımız önledi. Öyleyse sizler vatan için kendinizi kurşunun önüne attıysanız bizlerin size yol değil yollarınıza halı döşesek bile azdır. Bizler sizlerin her zaman emrindeyiz” diye konuştu.

Kaymakam Taş da Laçin halkının köylerine sahip çıkarak projeler ürettiğini, kendilerinin de Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” sözünü düstur edinerek hizmetlerin en iyisini sunmaya çalıştıklarını ve bu çalışmalarda kendilerine destek olan İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi üyelerine teşekkür ettiğini bildirdi.

Birlik beraberlik ve kardeşlik duygularının ön plana çıktığı ve geçen yıl açılışı yapılamayan cami şadırvanının açılışının yapıldığı şenlikte 14 bin TL bedelle Hacı Hüseyin Camgöz “Harman Ağası” seçildi.

Ağalık seçiminin ardından Çamlıpınar Köyü sakinlerinin desteğiyle sağlanan hediyelerin çekilişi yapılan Harman Şenliği’nde Türk Halk Müziği’nin güçlü sesi Güler Duman ile birlikte Hakan Çınar ve Birsen Kavut da katılımcıları türkü ve şarkılarla coşturdu.

Vatandaşların geç saatlere kadar gönüllerince eğlendikleri şenlikte özellikle farklı yorumu ve bağlamasıyla eşsiz melodilerin ustası olan Güler Duman’ın sahneye çıkması ile coşku doruğa ulaştı. Binlerce vatandaş Güler Duman’ın eşsiz türküleriyle geç saatlere kadar halaylar çekerek eğlendi.(Volkan SINAYUÇ)