“Çalışanların yemek ihtiyacını karşılamak idarenin görevi”

Genel Sağlık İş Sendikası Çorum İl Temsilcilik Başkanı Yalçın Çiftçi, hastanelerde 24 saat esasına göre çalışan sağlık çalışanlarına üç öğün yemek uygulaması yasal zorunluluk olmasına rağmen Çorum’da nöbet tutan sağlık çalışanlarına sabah kahvaltısı vermemekte ısrarcı olan Çorum İl Sağlık Müdürlüğü’ne açtıkları davanın sonuçlandığını söyledi. 

Güncel 04.07.2020, 12:55
1115
“Çalışanların yemek ihtiyacını karşılamak idarenin görevi”

Verdikleri hukuki mücadelesi neticesinde sağlık çalışanlarının yemek mağduriyetinin giderildiğini kaydeden Çiftçi, açıklamasında şunları söyledi:
“Uğurludağ Entegre İlçe Hastanesi’nden görev yapan Genel Sağlık-İş üyelerimizin sendikamıza yaptığı müracaatlarda, halen hastanede 24 saat nöbet tuttuklarını yakın zamana kadar nöbet sırasında kendilerine 3 öğün yemek verildiği ancak 2018 yılından itibaren sabah kahvaltılarının iptal edildiğini belirtmişlerdir. Genel Sağlık-İş üyeleri 24 saat nöbette 2 öğün yemek verildiğini ifade ederek, sendikamızın girişimlerini talep etmişlerdir.
Yapılan bu başvurular üzerine sendikamızca ilgili idareye başvuruda bulunulmuş ve söz konusu işlemin açıkça yönetmeliğe aykırı olduğunu belirterek sağlık emekçilerinin en doğal hakkı olan yemek hizmetinin sağlanması istenilmiştir. Beklendiği gibi bu talebimizin reddedilmesi üzerine Çorum İdare Mahkemesi’nde işlemin iptali için sendikamız tarafından dava açılmıştır. Yargılama sonunda davanın reddine karar verilmiştir. Karara karşı Samsun Bölge İdare Mahkemesi nezdinde istinaf yoluna başvurulmuştur”.
Samsun Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi’nin istinaf taleplerini haklı bulduğunu belirten Çiftçi, “Çalışandan bir öğün yemeğin esirgenmesi haksız, hukuksuz ve keyfi bir işlemdir. Nöbet tutan bir sağlık çalışanına mahkeme kararı ile yemek verdirtebiliyor olmak son derece üzücüdür. Çalışanı aç bir şekilde çalışmaya zorlamanın hiçbir vicdani açıklaması olamaz” dedi 
Uğurludağ Devlet Hastanesi’ndeki hukuka aykırılık mücadelesini Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nin hakkaniyetli ve hukuka uygun kesin kararı ile kazandıklarını dile getiren Çiftçi, “Bu karar ile sendikamız üyesi olsun olmasın emekçilerin mağduriyeti giderilmiştir. Emekçiler haklı taleplerine sendikamızın hukuki çabaları ile kavuşmuşlardır. Bu kararın böyle mağduriyet yaşayan tüm çalışanlara emsal olmasını diliyoruz. Her türlü hukuksuz işleme karşı güçlü Hukuk Müşavirliğimiz ile mücadelemize hiç yorulmadan devam edeceğimizi bir kez daha duyurmak isteriz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@