Cahit Bağcı: “Çözümü birlikte sağlayalım”

Soma’da meydana gelen faciayla ilgili olarak TBMM’de gündem dışı konuşan Milletvekili Bağcı kendisinin de babasını maden kazasında kaybeden bir kişi olduğunu hatırlatarak sorunların çözümü için gerek iktidar gerekse muhalefetin tek elden birlikte çalışmasını istedi. Cahit Bağcı yeraltı madenciliğinde ileri teknolojinin kullanılması gerektiğini de söyledi.

Güncel 20.05.2014, 23:57 20.05.2014, 23:58
893
Cahit Bağcı: “Çözümü birlikte sağlayalım”

Çorum Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Dr. Cahit Bağcı, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak, Soma faciasında hayatlarını kaybeden maden şehitleriyle ilgili bir konuşma yaptı.

Milletvekili Bağcı, kendi deneyimleri üzerinden madenci ailelerinin yaşadıklarına ışık tutmaya çalışırken, maden kazaları hakkında da duygu ve düşüncelerini aktardı.

Maden şehitlerine Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Bağcı ayrıca geçen hafta hayatını kaybeden CHP Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nu da rahmetle andı.

Konuşmasında oldukça duygusal vurgular yapan Bağcı, “Kömür, kazanç hırsının ocakları esir alması demektir. Kömür, yukarıdakilerin paralanması, aşağıdakilerin parelenmesidir. Kömür yüz akı, insanların kara talihidir. Kömür, şerefiyle çalışıp, hakkıyla kazanılan helal kazançtır” diye konuştu.

Türkiye’de madencilik tarihinin en önemli kazasının yaşandığını ve 77 milyonu üzüntüye boğduğunu söyleyen Bağcı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “38 yıl önce babasını bir kömür madeni kazasında kaybetmiş bir arkadaşınız olarak söz aldım. Sözlerimin başında Soma’da hayatını kaybetmiş tüm şehitlere Allah’tan rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı ve sabır diliyorum. Ayrıca 7 yıldır komisyonda birlikte çalıştığımız CHP Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu ağabeyime Allah’tan rahmet, ailesine sabır, Malatya halkına, sevenlerine ve CHP’ye başsağlığı diliyorum. Mücadeleci, uzlaşmacı, çalışkan ve vatansever iyi bir insandı.

Kuşkusuz içimizde çok sayıda işçi ve madenci çocukları var. Ama daha 11,5 yaşında bir yılbaşı gecesi babasını bir kömür madeni kuyusunda kaybeden, her maden kazasında acıyı yüreğinde hisseden, küllenmiş acıları ve hatıraları yeniden yaşayan bir başkası yok. Sayın Başkan böyle bir günde bana duygu ve düşüncelerimi sunma fırsatı verdiğiniz için size çok teşekkür ederim.

Madencilik nedir bilir misiniz arkadaşlar? Temiz havaya, mavi gökyüzüne hasret yitip gider kısacık bir ömür. Patlayan grizular, yanmış bedenler, yetimler ve dullar, sönmüş ocaklar. Göz pınarları kuruyan analar, suskun babalar, boşluğa dalıp giden gözler… Madencilik nedir bilir misiniz arkadaşlar? Babalarına doyamamış ve kader kardeşi olmuş çocuklar, mürüvvetleri görülememiş yaslı duvaklı gelinler, aynı kadere mahkum delikanlılar. Kömür nedir bilir misiniz arkadaşlar? Kömür, benim yaşadığım hayatı çocuklarımın da yaşamasının kutsal ve yaşamsal mücadelesidir. Kömür, yerin yedi kat altına kelle koltukta girip, sağ çıktığına dua etmektir. Kömür, hayatla ölümün birlikteliğidir.Kömür, her vardiya öncesi vasiyetname yazıp her eve dönüşte silmektir. Kömür, her gün evden çıkarken bir daha dönmeyecekmiş gibi helalleşmek ve uzun uzun kucaklaşmaktır. Kömür, kısacık bir ömür demektir. Kömür, kazanç hırsının ocakları esir alması demektir. Kömür, yukarıdakilerin paralanması, aşağıdakilerin parelenmesidir. Kömür yüz akı, insanların kara talihidir. Kömür, şerefiyle çalışıp, hakkıyla kazanılan helal kazançtır. Bir madenci ailesi için en tatlı yemek iş çıkışı mahalle fırınından alınmış kömür karalı öpülesi ellerin taşıdığı sıcacık somunla yenilen mütevazı bir yemektir” dedi.

Bu gibi acıların bir daha yaşanmaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten AKP Çorum Milletvekili Bağcı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başta TBMM olmak üzere, İktidarı ve Muhalefetiyle nasıl “Acı”da tek yürek olmayı başardıysak; “Çözüm”de de tek yürek olmayı başarabilmeliyiz. Bugün milletin bizden istediği madencileri hayatta ve güvende tutacak tedbirlerin alınması ve 176 sayılı ILO Sözleşmesinin imzalanmasıdır. Şeklen, usulen, özensiz ve rutin yapılan denetimlerin yerine, yaptırımı güçlü ve caydırıcı denetimlerin yapılmasıdır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının risk raporlarını ilgili Bakanlıklara da göndermesi ve takibinin yapılmasıdır. Yeraltı madenciliğinde yüksek teknolojilerin kullanılmasıdır. Yasalarımızda işin merkezine üretimin, ürünün ve karın değil, insanın ve emeğin konulmasıdır. Dileğim, ülkemizin yeraltı kömür madenciliğinden hızla yer üstü açık ocak işletmeciliğine ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilmesidir”

Milletvekili Bağcı dünyada 442 nükleer reaktör olmasına rağmen ülkemizdeki bazı marjinal çevrelerin, siyasilerin, HES ve nükleere karşı çıktığını, toplumsal karşıtlık ürettiğini ve bu engeller sürdüğü müddetçe dışarıdan daha çok petrol ile doğalgaz ithalatı yapılacağını, bu bakımdan ülkemizin hızla yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek ve an az 20 nükleer reaktöre sahip olmak zorunda olduğunu sözlerine ekledi.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@