Cahit Bağcı, Burkina Faso Parlamentosu’nda konuştu

Türkçe karşılığı “ Şerefli İnsanlar Ülkesi” olan Burkina Faso'nun parlamenterlerine hitap eden Çorum Milletvekili Bağcı, Parlamento Radyosu'nun açılışını da Meclis Başkanı Quatara ile birlikte yaptı.

Güncel 26.09.2014, 00:37 26.09.2014, 00:40
727
Cahit Bağcı, Burkina Faso Parlamentosu’nda konuştu
Ak Parti Çorum Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Dr. Cahit Bağcı Afrika’da Burkina Faso Parlamentosunun açılışına katılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi adına konuşma yaptı.

Daha önce Türkiye ziyaretlerinde ev sahipliği yaptığı Burkina Faso Parlamentolar arası dostluk grubu başkanı Mlv.Sita Authara tarafından karşılanan Bağcı; Burkina Faso Parlamentosunda ilk defa konuşma yapan Türk parlamenter oldu.

Bağcı konuşmasında Burkina Faso’da demokrasinin gelişmesi için TBMM olarak desteklerini sürdüreceklerini ifade etti. Bağcı Türkiye saati ile 19.00 da yaptığı Parlamento konuşmasında iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirileceğini de belirtti. Bağcı’nın yaklaşık 20 dakika süren konuşması simültane tercüman tarafından Fransızcaya çevrildi.

Bağcı’nın Burkina Faso meclisinde yaptığı konuşma açılışta bulunan bütün büyükelçilerle birlikte ABD, Kanada ve AB sivil toplum örgütlerinin liderleri dinledi. Konuşmasına diplomatik misyon şefleri, meclis başkanı, başbakan ve muhalefet liderleri ve STK temsilcilerine hitap ederek başlayan Bağcı; Türkçe karşılığı “ Şerefli İnsanlar Ülkesi” olan Burkina Faso'nun Millet Meclisi'nin yeni yasama dönemi açılış törenine katılmak üzere gerçekleştirmekte olduğum bu ziyaretten büyük bir mutluluk ve onur duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Bağcı’nın konuşması sonrasında verilen ara kokteylde Burkina Faso Başbakanı Sayın Tiao ile kısa bir görüşme yapan Bağcı karşılıklı ziyaretler düzeyinde süren İki ülke ilişkilerinin "protokoller ve anlaşmalar seviyesine taşınarak güçlendirilmesi gerektiğine değindi.

Bağcı daha sonra yaptığı açıklamada Vogadugu'da Bir yetimhanenin THY sponsorluğunda TİKA tarafından yapılmasına karar verildiğini müjdeledi. Burkina Faso programı çerçevesinde Meclis Başkanı Quatara’yı da ziyaret eden Bağcı, Vogadugu'da Parlamento Radyosu'nun açılışını Meclis Başkanı Quatara ile birlikte yaptı. Fransa büyükelçisinin de Cahit Bağcı’nın konuşmasını dikkatle takip etmesi ve Türkiye’nin Burkina Faso’da olması Fransa’yı heyecanlandırdı ve Türkiye’nin Burkina Faso’daki varlığı hissedildi yorumlarına neden oldu.Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@