“Burun estetiği yüze olumlu etki yapıyor”

Güzel bir burunun yüzün merkezinde olduğunu ve genel anestezi ile yapılan ameliyat sırasında ağrı, sızı ya da acı hissedilmediğini söyleyen Çalışkan, burun estetiğinin ülkemizde de en çok ve en zor olan ameliyat olduğunu, ancak gelişen teknoloji, yeni yöntemler ve cerrahin tecrübesinin, ameliyat sırasında olmayan ağrının, ameliyat sonrasında da hafif atlatılmasını neden olduğunu kaydetti.

Güncel 23.12.2014, 00:27 23.12.2014, 01:28
2692
“Burun estetiği yüze olumlu etki yapıyor”
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de burun estetiğinin giderek daha ayrıntılı hale geldiği ve ayrıntıların başarıyla gerçekleştirilmesinin de iyi sonuçlar elde edilmesine neden olduğu vurgulandı.
Çorum Özel Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Metin Çalışkan, güzel bir burunun yüzün merkezinde olduğunu ve bunun içinde yüze olumlu etkide bulunduğunu açıkladı.
Opr. Dr. Metin Çalışkan’a göre tek başına iyi nefes almanın bile güzelleştirici ve yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunuyor. “Burun Estetiği yaptırılmalı mı?” sorusunu yanıtlayan Dr. Çalışkan, “Burnunuzda doğuştan gelen bir deformasyon, nefes alma problemi, eğrilik (deviasyon), kaza ya da darbe sonrası şekil bozuklukları, yüzle uyumsuz ölçüler, burun ucunun yuvarlak, uzun, düşük, eğri olması, burnun geniş, kemerli olması gibi görünüm ve sağlık açısından ortaya çıkan sorunlar yüzünüzün güzelliğini ve sağlığınızı olumsuz etkileyebilmektedir. Yüz ifadenizi cansızlaştıran, bozan şekilsiz bir burun yapısı beğenilmeme duygusu ve özgüven problemine neden olmaktadır.
Nefes alamıyorsanız ciddi uyku ve sağlık problemleriyle yüz yüzesinizi demektir. Bunun gibi daha birçok olumsuzlukları engellemek daha canlı, güzel, estetik bir buruna, dolayısıyla güzel bir yüz ifadesine kavuşarak hayatınıza yepyeni, canlı, enerji dolu, etkileyici bir pencere açabilirsiniz. Bütün bu sıraladığımız durumlar burun estetiği ameliyatıyla ortadan kaldırılıyor” şeklinde konuştu.
Burun estetiğinin genel anestezi altında yapıldığına dikkat çeken ve ameliyat sırasında ağrı, sızı ya da acı hissedilmediğini söyleyen Çalışkan, burun estetiği ameliyatının Türkiye’de en çok yapılan ve en zor olan estetik ameliyat olduğunu, ancak gelişen teknoloji, yeni yöntemler ve cerrahin tecrübesinin, ameliyat sırasında olmayan ağrının, ameliyat sonrasında da kısa süreli ve hafif atlatılmasını neden olduğunu, bu nedenle hastaların bu konuda endişelenmemesi gerektiğinin altını çizdi.
Çalışkan ayrıca, daha önceleri ameliyat sonrasında tampon uygulamasının ağrı ve hasta korkusunun başlıca nedenlerinden olduğunu, ameliyat sonrasında oluşan ağrıların genellikle birkaç gün içinde kendini gösterdiğini, ancak ağrı kesicilerle ortadan kaldırılarak daha konforlu bir iyileşme dönemine geçiş sağlamakta olduğunu belirterek, modern tıbbın, burun estetiği ameliyatında da riskleri minimuma indirdiğini, ancak bu ameliyatların sonrasında da hala göz çevresinde morluklar oluştuğunu, bu morlukların 15 gün gibi sürede geçtiğini, bunu sağlayan sebebin ise doğru tekniğin, doğru ameliyat ile planlanarak, doğru cerrah tarafından uygulanmasından kaynaklandığını ifade etti.
Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme döneminde hastaların dikkat edeceği hususlar da olduğunu vurgulayan Özel Hastane Kulak Burun Boğaz Uzmanı Çalışkan, “Ameliyat sonrasında rahat nefes almanız için burna yerleştirdiğimiz splintler birkaç gün burunda kalarak olası doku yapışmasını engellemektedir. Ameliyattan sonraki ilk günlerde yere eğilip ağır bir şey kaldırmaktan, efor sarfettiren işler yapmaktan kaçınmanız gerekiyor. Burnunuzu darbelerden kesinlikle korumalısınız. İlk günlerde burun ucunun kalkık olması sizi endişelendirmesin. Bu, burundaki alçı tabakadan kaynaklanmaktadır. Alçı tabakayı bir haftada çıkarıyoruz. Sonrasında 1hafta kalacak ikinci bir alçı daha koyuyoruz bu da 1 hafta sonra alınıyor. Burun ucunuz zamanla ideal pozisyonuna gelecektir. Burnunuzdaki bantlar ve alçı 15 gün sonra çıkarılmaktadır. Spor yapan hastalarımız 1 ay beklemek zorundadır. Gözlük kullanan hastalarımız en az 1 yıl sonra tekrar gözlük takabiliyorlar. Bu sürede lens kullanmalarını tavsiye ediyoruz. İyileşme döneminin ilk evrelerinde mümkün olduğunca burun ve yüz kısmınızı güneşten korumalısınız” şeklinde konuştu.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@