Burçin Solmaz Polat: “İşveren yeraltı ocağını çalıştırmak istemedi”

CHP İl Genel Meclisi Üyesi Burçin Solmaz Polat, eksiklikler nedeniyle kapatılan Dodurga’daki maden ocağında işverenin “CHP’li İl Genel Meclisi üyelerinin verdiği önergeler sonucu madenimiz kapatıldı” şeklindeki açıklamasına yanıt verdi.

Güncel 27.11.2014, 00:26 27.11.2014, 00:27
1641
Burçin Solmaz Polat: “İşveren yeraltı ocağını çalıştırmak istemedi”
CHP İl Genel Meclisi Üyesi Burçin Solmaz Polat, eksiklikler nedeniyle kapatılan Dodurga’daki maden ocağında işverenin “CHP’li İl Genel Meclisi üyelerinin verdiği önergeler sonucu madenimiz kapatıldı” şeklindeki açıklamasına yanıt verdi.

“Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali işletmeci madende eksikliklerin olmasını, madendeki koşulların işçi sağlığını tehdit etmesini kendi hatası olarak görmeyip, tüm madenlerdeki eksikliklerin giderilmesini isteyen bizleri suçlamaktadır” diyen Polat, işverenin özrünün kabahatinden büyük olduğunu söyledi.

“MADENLER KAPATILSIN DEMEDİK,
İŞÇİ ÖLÜMLERİ YAŞANMASIN DEDİK”
Bir madende işçi sağlığını ve hayatını tehdit eden bir eksiklik varsa elbetteki madenin faaliyetlerinin bu eksiklikler giderilinceye kadar durdurulacağını, giderilmezse de kapatılacağını kaydeden Polat, “Bizler hiçbir önergemizde; maden ocakları kapatılsın şeklinde bir önerge vermedik. Bizler; Türkiye’de sürekli olarak yaşanan madenci ölümleri Çorum’da yaşanmasın, madenciler de insanca yaşama ve çalışma koşullarında çalışsın istedik ve Çorum’daki tüm maden ocaklarının denetimlerinin gereğince yapılıp yapılmadığının araştırılmasını istedik. Hâlâ da önergemizin arkasındayız. Ancak önerge, meclis tarafından kabul edilmediği için böyle bir araştırma yapılamamıştır” dedi.

“İŞVEREN, YERALTINDAKİ İŞLETMEYİ ÇALIŞTIRMAK İSTEMEDİ”
Madende verilen faaliyet durdurma kararındaki asıl sorunun başka olduğunu ifade eden Burçin Solmaz Polat, “Esasında, yeraltı işletmesinin faaliyetlerinin durdurulması işverenin işine gelmiştir. Şeytanın avukatlığını yapmak gerekirse, durdurma kararı verilmesi için bu eksikler bilinçli olarak giderilmemiş bile olabilir. Çünkü; işveren 6552 sayılı torba yasanın çıkmasından sonra; yerüstünde çalışan işçiye asgari ücret öderken yeraltında çalışan işçilere çift maaş vermek zorunda kalmıştır. Ayrıca yerüstünde çalışan işçileri 48 saat çalıştırırken, yeraltı işçilerini haftalık 36 saatten fazla, günlük 6 saatten fazla çalıştıramamaktadır. Yeraltı işçilerinin emekli olması veya işten çıkarılması halinde, işveren işçilere tazminatlarını yine bu çift maaş üzerinden ödeyecektir. Bu koşullar işverene ağır geldiğinden, yeraltı işletmesinin kapatılmak istendiğini düşünüyorum. Aksi halde; madende tespit edilen eksiklikler giderilebilir eksikliklerdir. İşveren, yeraltındaki işletmeyi çalıştırmak isteseydi, yeraltındaki işletmeyi kapatmaya yönelik çaba göstermek yerine, eksiklikleri giderme yolunu seçerdi” şeklinde açıklamada bulundu.

İşçilerden aldıkları bilgiye göre işverenin “işçilere çalışmak istiyorsanız, açık işletmeye geçmek istediğinize dair imza atın” dediğini belirten Polat, “İşçiler, kış günü işsiz kalma tehdidi altında, imza atmaya zorlanmaktadır. Bu tehdit altında işçilerin asıl korkuları açık işletmeye geçtikten sonra işten çıkarılacakları yönündedir. Çünkü; açık işletmede çalışan işçi sayısı zaten yeterlidir ve başkaca çalışacak işçiye açık işletmede ihtiyaç yoktur. Bu sebeple; işe alınsalar bile kısa bir süre çalıştırıldıktan sonra işten çıkarılacaklarını” söylemektedirler.

Açıkçası; söz konusu maden işletmesi yetkililerinin, yeraltı işletmesindeki eksiklerini gidermeyip, işletmeyi kapatmaya yönelik bir çalışma içine girmesinde ve işçilere imzalatılmak istenen dilekçelerde bir art niyet görüyoruz. Maden işletmecisinin gözleri kendi üstünden, CHP il genel meclis üyelerinin üzerine çevirmeye çalışması boş bir uğraştır. Bilsin ki; gözümüz üstünde” dedi.
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 02 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@