“BU HAİNLER MÜSLÜMAN OLAMAZ”

Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Gazi Meclis’i ziyaretleri sırasında, Çorum basınının da yaşanan süreçte önemli bir sınav vererek demokrasi müdafaasını desteklediğini söyledi.

Güncel 30.07.2016, 01:09 30.07.2016, 01:16
1226
“BU HAİNLER MÜSLÜMAN OLAMAZ”
 Onursal Başkan Mehmet Yolyapar, darbe girişimi karşısında oluşan toplumsal birlikteliğin önemli bir kazanım olduğunu vurgularken, Cumhuriyet’in kurucu irade çizgisine dönülmesi gerektiğini savundu.
Darbe gecesi yaşadıklarını anlatarak Meclis’e yapılan bombalı saldırıya dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Salim Uslu da, Meclis’in bombalanan bölümünü müze yapacaklarını, savunma sistemi ile ilgili önerileri ise abartılı bulduklarını vurguladı.
TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise, Çorum milletvekilleri ile Çorumlu gazetecileri kabulünde, “Türkiye bütün milleti ile bir darbeyi önledi, millet darbeyi yendi. Eline silah alanın darbe yapabildiği bir ülkeden demokrasiyi özümsemiş, darbelere kapısını kapatmış bir ülkeye geçmiş olduk” dedi.
Çorum Gazeteciler Cemiyeti yönetimi önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ni ziyaret etti.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen’in öncülüğündeki ziyarete Onursal Başkan Mehmet Yolyapar, Cemiyet Başkan Yardımcısı Bülent Özkaleli ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Külcü ile Çorum Hakimiyet’ten Recep Mebet katıldı.
TBMM Genel Sekreterlik Salonu’nda gerçekleşen ziyarete AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, CHP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Tufan Köse ile AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ev sahipliği yaptı.


Meclis İdare Amiri Salim Uslu’nun makamındaki buluşmada, Milletvekili Ahmet Sami Ceylan da hazır bulundu. 

ERZEN: ‘DEMOKRASİ MÜDAFAASINDA YANINIZDAYIZ’
15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerçekleşen ziyarette konuşan Cemiyet Başkanı Şevket Erzen, “Millet iradesinin tecelligâhı olan Meclisimiz’e yönelik hain saldırı bizleri derinden yaraladı” diyerek Çorumlu vekillerin şahsında tüm parlamento üyelerine geçmiş olsun dileklerini sundu.
Fetullahcı Terör Örgütü (FETÖ) militanlarınca gerçekleştirilen hain kalkışmanın millet-devlet bütünleşmesiyle defedildiğini vurgulayan Şevket Erzen, Çorum basınının da yaşanan süreçte önemli bir sınav vererek demokrasi müdafaasını desteklediğini söyledi.
Yerel medyadaki birlik ve beraberlik doğrultusunda, sağduyu içinde hareket ettiklerini anlatan Erzen, “Siyasi parti farkı gözetmeksizin Meclis’te oluşan birlikteliğin dosta güven, düşmana korku verdiğine inanıyorum. Çorum basını olarak, oluşan toplumsal mutabakat dahilinde havaalanı ve demiryolu başta olmak üzere memleketimizin taleplerini dile getirmeye, eleştirilerimizle milletin beklentilerini dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.
YOLYAPAR: ‘ÇORUM HEPİMİZİN’
Çorum Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Mehmet Yolyapar, darbe girişimi karşısında oluşan toplumsal birlikteliğin önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.
Ziyarette konuşan Mehmet Yolyapar, “Milletimiz, Meclis’te oluşan birlik ve beraberliği de takdirle izliyor” diyerek ‘her şerde bir hayır vardır’ sözünü hatırlattı.
“Çorum ve Türkiye hepimizin” diyen Yolyapar, oluşan siyasi birliktelik ışığında güzel gelişmeler olacağına inandığını ifade etti.
Yolyapar, “Çorum medyası olarak gerçekleştirdiğimiz ‘geçmiş olsun’ ziyareti ile millet iradesinin yanında olduğumuzu bir kez daha ortaya koymak istedik. Demokrasi rayında gitsin, milli irade Meclisimiz’de tecelli etmeye devam etsin” dedi. Yolyapar, ayrıca Cumhuriyet’in kurucu irade çizgisine, fabrika ayarlarına dönmesi gerektiği temennisini de sözlerine ekledi.


Daha sonra, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın makamında, 4 Çorum milletvekili ile birlikte güzel bir sohbet gerçekleşti.

USLU: ‘YARALAR SARILIYOR’
AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, darbe girişimi sonrası vakit kaybetmeden harekete geçerek yaraları sarmaya başladıklarını söyledi.
Hükûmetin darbeye karşı kararlı bir duruş sergilediğini anlatan Salim Uslu, hukuki ve idari açıdan atılan adımların yanında ekonomik ve sosyal açıdan da bir dizi tedbir alındığını hatırlattı.
Olağanüstü halin devlete sızan çetelere karşı alındığını vurgulayan Uslu, “Bu karar millete karşı değil, ihanet çetesine karşı alındı” diyerek devletin tek olduğunu ve alternatifinin olamayacağını vurguladı.
Çorum Gazeteciler Cemiyeti heyetini kabulünde konuşan Uslu, “Yerel medyamız, yaygın basın örneğinde olduğu gibi sağduyulu yayınları ile demokrasinin yanında yer aldı. Bu kargaşa ortamında Çorum’da kardeş kavgası çıkarmaya yönelik provokasyon girişimlerine pabuç bırakmayan yerel basınımız, birlik ve beraberliğin korunmasında takdire değer bir duruş ortaya koydu” dedi.
Darbe gecesi yaşadıklarını anlatarak Meclis’e yapılan bombalı saldırıya dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Uslu, TBMM’nin sığınaklarının yetersiz olduğuna hep birlikte şahit olduklarını kaydetti.
Meclis’in güvenliği için alınacak tedbirlere de değinen Uslu, olası doğal afet ve saldırılara karşı güvenli bir sığınak yapımı için kolları sıvadıklarını ifade etti. Uslu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Milli iradenin temsil edildiği en yüce makam olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 15 Temmuz gecesi hain bir saldırıya maruz kaldı. O gece hem Meclis Başkanımız hem de İçişleri Bakanımız’la irtibata geçtim. Yaşananlar karşısında istişarelerimiz sürerken Meclis bombalanmaya başladı. Alınan ortak kararla sığınaklara indik ancak yıllardır kullanılmayan bu bölümün yetersiz olduğuna şahit olduk. 1940’lı yıllarda Avusturyalı Mimar Clemens Holzmeister tarafından inşaa edilen TBMM’nin sığınaklarının çağın gereklerine uygun bir yapıda olmadığını gördük.
Darbe girişiminden sonra yaraları sarmaya başladık. Bombaların etkisi ile Meclis’te hasara uğrayan bölümlerin çevresi güvenlik altına alınırken döküntüler temizlendi. Meclis’in bombalanan bölümü müze yapılacak. Diğer bölümlerdeki bakım ve onarımlar ise sürüyor.
Meclis’in güvenliği konusunda sosyal medya başta olmak üzere bazı çevrelerde silahlanma ile ilgili abartılı haberler yer alıyor. Halbuki burası halka açık bir kurum. Başkenti ve TBMM gibi kurumları korumak devletin görevi, o nedenle gerekli tedbirler alınacak.”


Milletvekilleri ile gazetecilerin görüşmesi…

KURT, CEMİYET HEYETİNİ YALNIZ BIRAKMADI
AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, TBMM’yi ziyaret eden Çorum Gazeteciler Cemiyeti heyetini yalnız bırakmadı.
Misafir gazetecileri iktidar partisine ait kulis bahçesinde ağırlayan Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, çay sohbeti sırasında gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi.
Türkiye’nin FETÖ’cü darbe girişimiyle büyük bir badire atlattığına işaret eden Ceritoğlu Kurt, millet iradesinin cuntacılar karşısında galip geldiğini kaydetti.
Demokrasinin Türk milletinin vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan Kurt, “Milletten aldığımız güçle, devlet içine sızan bu hain yapının üstüne kararlılıkla gitmeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız öncülüğünde yürütülen bu mücadele sonucunda ülkemizi aydınlık günler bekliyor” diye konuştu.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle geçmiş olsun ziyaretinde bulunan, Çorum Gazeteciler Cemiyeti yönetimini makamında kabul etti.
AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, CHP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Tufan Köse ile AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’un da hazır bulunduğu ziyarete Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Onursal Başkan Mehmet Yolyapar, Cemiyet Başkan Yardımcısı Bülent Özkaleli ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Külcü ile gazeteci Recep Mebet katıldı.
MECLİS BAŞKANI’NA ÇORUM DAVETİ
Ziyarette konuşan Salim Uslu, yerel medyanın sorumlu yayıncılık anlayışı ile Çorum’un birlik ve beraberliğine katkı sağladığını ve darbe girişimi karşısında örnek bir duruş sergilediğini söyledi.
Yoğun programına rağmen Gazeteciler Cemiyeti yönetimini kabul eden TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a geçmiş olsun dileklerini ileten Şevket Erzen ise Meclis Başkanı’nı Çorum’a davet etti.


Meclis bahçesinde dinlenme…

KAHRAMAN: ‘MİLLET, OYNANAN OYUNU BOZDU’
Meclis Başkanı İsmail Kahraman, milli iradenin TBMM'ye ait olduğunu, silahlı bir güce, şahsa veya zümreye ait olmadığını vurguladı.
Darbe girişiminden itibaren siyasi bir yan yana geliş olduğunu aktaran Kahraman, oluşan birlik ve beraberlik tablosunun devamını diledi.
Cemiyet yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Meclis Başkanı İsmail Kahraman, darbe girişiminin Meclis’teki izlerine dikkat çekerek, “Istırabımızı gördünüz. Olacak iş değil, kendi milletini, kendi Meclisi’ni ve Cumhurbaşkanlığı külliyesini bombalayan bu hain kalkışma akıl-sır erecek gibi değil. Zehirli hançerlerini bağrımıza salan bu hainler Müslüman olamaz” dedi.
Darbe gecesi ve sonrasına dair yaşadıklarını anlatan Kahraman, 15 Temmuz’da gerçekleşen ve TBMM’yi de hedef alan hain girişimin devlet-millet işbirliğinde püskürtüldüğünü ifade etti.
Kahraman, “Türkiye bütün milleti ile bir darbeyi önledi, millet darbeyi yendi. Eline silah alanın darbe yapabildiği bir ülkeden demokrasiyi özümsemiş, darbelere kapısını kapatmış bir ülkeye geçmiş olduk. Milletimiz demokrasiyi benimsedi. Meydanlara çıkan halk, dış güçlerin desteği ile oynanan bu oyunu bozdu. Cumhurbaşkanımız’ın kararlılığı ile bu meselenin çözüleceğine inanıyorum” diye konuştu.
Milli meselelerde bir bütün içinde hareket edildiğini anlatan Kahraman, parti gözetmeksizin milletin bütün olduğunu belirterek darbe girişimine karşı TBMM’nin yaptığı ortak bildiriye dikkat çekti.
Darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara ise şifa dileyen Kahraman, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Allah bir daha böyle sıkıntılar yaşatmasın ve birlik-beraberlikten ayırmasın.
Türkiye bütün milleti ile bir darbeyi önledi, millet darbeyi yendi ve şu netice de doğdu, bundan böyle eline silah alanın darbe yapabildiği bir ülkeden demokrasiyi özümsemiş, darbelere kapısını kapatmış bir ülkeye geçmiş olduk. Demokratik hayatımız devam edecek, millet bu noktadaki iradesini ortaya koydu. Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak, milletin temsilcileri olarak bize düşen görevi ifa ettik. Cumhurbaşkanımız önderlik etti, milletimiz önderlik etti. Halkımız meydanlarda demokrasiye bağlılığını ifade ediyor, demokrasi nöbeti tutuyor.
Bundan sonra darbe olmayacağına göre eksik kalan taraflar hangileridir, onları giderelim. Mesela sığınak hadisemiz de basına intikal etti. Böyle bir şey beklenmiyordu. Sığınak meselemizi çözüyoruz. Niye? Sığınak sadece darbede lazım değil, selde, depremde, herhangi bir harekatta lazım olabilir.
Bir şuur ortaya koydu bütün toplum da, 'Biz bütünüz, bizim beraberliğimiz şart ve biz gelişmek için, kalkınmak için bu kardeşliğimizi sürdürmeliyiz.' Türkiye'nin gelişmesi önlenemeyecek, bu birlik beraberlik devam edecek.”


Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’ın makamında…

MECLİS BAŞKANI’NDAN ÇORUMLU FIKRASI
Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Çorumlular’ın azim ve kararlılığını Karadeniz insanıyla benzer olduğunu belirterek bir fıkra anlattı.
İşte Kahraman’ın anlattığı o fıkra:
“Bir uçak 4 yolcusuyla havadayken motorları arızalanır ve hızla irtifa kaybetmeye başlar. Uçaktaki tek paraşütü kendine saklayan pilot önce Fransız yolcunun yanına gelir, ‘Mösyö lütfen atlayabilir misiniz?’ der, peşinden Fransız atlar. Alman yolcunun yanına gelir, ‘Atla lan’ der, hemen atlar. Diyarbakırlı yolcuya, ‘Atlamak yasak’ demesiyle o da kendini boşluğa bırakır. Çorumlu’nun yanına gelen pilot, bir süre düşündükten sonra, ‘Atlayamaz ki, atlayamaz ki...’ deyince, işi inada bindiren son yolcu da paraşütsüz olarak atlar.”


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, “Darbe teşebbüsünü savuşturduk, gülmemiz gerekir” deyince, bu poz verildi.

(Recep MEBET)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
açık
banner303
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:08
Öğle 12:50
İkindi 16:48
Akşam 20:21
Yatsı 22:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 29 37
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 30 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Adana Demirspor 31 54
3. Erzurum BB 31 53
4. Bursaspor 31 52
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 31 39
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 31 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 31 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 32 55
4. Chelsea 32 54
5. M. United 32 52
6. Wolverhampton 32 52
7. Sheffield United 32 47
8. Arsenal 32 46
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Crystal Palace 32 42
13. Newcastle 32 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 32 33
16. West Ham 32 30
17. Watford 32 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 32 27
20. Norwich City 32 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Granada 33 46
10. Valencia 33 46
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Betis 33 37
14. Real Valladolid 33 36
15. Deportivo Alaves 33 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 33 34
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@