“Bölgede yeni bir paylaşım savaşının eşiğindeyiz”

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatci, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından yapılması planlanan referandumla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu yaklaştıkça zaten yüksek olan bölgesel tansiyon daha da yükseliyor." dedi.

Güncel 20.09.2017, 22:46
477
“Bölgede yeni bir paylaşım savaşının eşiğindeyiz”

Söz konusu referandumun bölgede sadece İsrail tarafından desteklenmesinin bile bu referandum kararının nerelere hizmet edebileceğini gösterdiğini belirten Ahmet Saatci konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“Bölgede yeni bir paylaşım savaşının doğrudan ve vekil örgütler eliyle yürütüldüğü bir süreç yaşıyoruz. Bu süreç neticesinde bölge kan gölüne dönmüş durumda. Küresel emperyalizmin ABD’sinden Rusya’sına asker bulundurduğu Irak ve Suriye’deki istikrarsız ortamın yeni bir bölünme ve olası bir savaşla daha da istikrarsızlaşacağı, bunun da öncelikle emperyalizme ve onun ileri karakolu olan Siyonist İsrail’e yarayacağı bir gerçek. Bugüne kadar bölgeyi istikrarsızlaştırma projesini milyonlarca kişinin kanını akıtma pahasına yürüten emperyalizmin, referandumla uzun soluklu yeni bir istikrarsızlaştırıcı faktörü devreye soktuğuna şahit oluyoruz. Suriye’nin kuzeyinde yüzlerce TIR’lık silahı terör örgütü PKK’ya veren, PKK’yı bölgedeki fiili stratejik ortağı kabul eden ABD emperyalizminin istemiyormuş gibi görünüp el altından ve İsrail üzerinden desteklediği referandumun öncelikle bölgede yaşayan Kürt halkına zarar vereceğini Irak Kürt Bölgesel Yönetimi görmelidir.”

İslâm ülkeleri ve yönetimlerinin artık emperyalizmin verdiği rolü yapmayı bırakmaları gerektiğini vurgulayan Saatci şöyle devam etti:

“Buna IKBY de dâhildir. Vaktiyle aynı devletin birer vilayeti olan bu ülkelerin ve kavimlerin kaderleri birbirlerine bağlıdır. Emperyalizmin çizdiği çemberin dışına çıkıldığında, bölgede birinin zararına olan bir gelişmenin diğerinin lehine olamayacağı görülecektir. Nitekim tarih bunun örnekleriyle doludur. Meseleye bütün kesimlerin soğukkanlılıkla bakmaları gerekmektedir. Emperyalizmin yönlendirmeleriyle değil, bir araya gelerek istişareyle hareket edilmelidir. Emperyalizmin vaatlerini değil tarihi kardeşliğimizin işaret taşları izlenerek adım atılmalıdır. IKBY, bu kararının gelecekte yaratacağı sorunların sadece bölge devletlerini değil Kürtlerin de geleceğini ateşe atacağı gerçeğini görmeli, emperyalizmin istikbal ve istiklalimize kendilerini vesile kılarak döşediği mayınların farkına varmalıdır.

Bu bağlamda, Memur-Sen konfederasyonu olarak, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin bölge devletlerinin itirazlarını dikkate alarak, bağımsızlık referandumu kararından vazgeçmesi, sorunların diyalog ve işbirliğini artırmak suretiyle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-1°
hafif kar yağışlı
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:25
Güneş 07:54
Öğle 12:55
İkindi 15:24
Akşam 17:47
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@