Bölge yerel medyası Samsun’da buluştu

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) Samsun İl Müdürlüğü tarafından “Bölge Yerel Medya Buluşması” etkinliği düzenlendi.

Bölge yerel medyası Samsun’da buluştu

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) Samsun İl Müdürlüğü tarafından “Bölge Yerel Medya Buluşması” etkinliği düzenlendi.

23 Mayıs 2017 Salı 02:02
Bölge yerel medyası Samsun’da buluştu

Samsun’da bulunan Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Basın İlan Kurumu Samsun Şube Müdürü Mustafa Bayraktar, OMÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve A Haber ATV Samsun Bölge Müdürü Mahmut Erdoğan, Basın Yayın ve Enformasyon Samsun İl Müdürü Mücahit Taşkın ile birlikte BYEGM İl Müdürlüğü bölgesinde bulunan Samsun, Ordu, Amasya, Tokat, Çorum ve Sinop’ta görev yapan medya yöneticileri ve gazeteciler katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ilk adımı bu kentte atan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gelişinin yıldönümüne denk gelen programda yer alan İletişim Fakültesi ve İletişim Lisesi öğrencileri yerel medya yöneticileriyle buluşarak tecrübe paylaşımından yararlandılar.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan BYEGM İl Müdürü Mücahit Taşkın yerel basının desteklenmesi ve güçlendirilmesi görevi kapsamında bu toplantıyı düzenlediklerini dile getirerek “Bölgedeki medya kuruluşları temsilcileri yerel medya alt yapısının ve buna bağlı olarak medya mensuplarının ve gazetecilerin, iletişim teknolojisindeki hızlı gelişime ayak uydurabilmek adına uzman kurum ve kuruluşlardaki konunun uzmanlar tarafından eğitim verilmesinin faydalı olacağı tespit edilmiştir. Dünyadaki gelişmeler ve ülkemizi etkileyen küresel ve uluslararası olaylar ile ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyadaki gelişmeler, artık sadece ulusal medyada değil, yerel medyanın da ilk sırasında yer aldığını görüyoruz. Bu nedenle yerel medya mensuplarının desteklenmesi gerektiği inancındayım. Kurumumuzca daha önce yapılan toplantılar gibi, bu konferansında amacına ulaşacağına inanıyorum. Bu toplantı katılımcılara yeni ufuklar ve yeni bakış açılara kazandıracaktır” şeklinde konuştu.

Samsun tanıtım filminin gösteriminin ardından söz alan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen de ajansın kuruluşundan beri yaptığı çalışmalar, kullandırdığı krediler ve uygulanan projeler hakkında bilgiler sundu. BYEGM ile işbirliği içinde olduklarını dile getiren Özen yerel basına desteklerinin süreceğini de açıkladı.

OMÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta’nın deneyim paylaşımının önemine değindiği toplantıda Şengül Bektaş’ın hazırladığı “Basının Gözünden 15 Temmuz” sinevizyon gösterisi de izleyenleri duygulandırdı. BYEGM Temsilcisi Ali Küçük, BİK Şube Müdürü Mustafa Bayraktar, Gazeteciler Cemiyet Başkanları Mehmet Yazıcı ile Mahmut Erdoğan, Anadolu Ajansı Bölge Müdürü İhsan Sancar, Samsun Barosu’nda Av. Sevgi Çetin, Haber Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Uzun’un konuşmalar yaparak katılımcılarla tecrübelerini paylaştığı etkinlikte Başkan Yılmaz ile Vali Şahin de konuklara seslenerek yapılan çalışmaları anlattılar.

Toplantıya katılan yerel medya temsilcileri ve iletişim fakültesi öğrencileri son olarak Bafra'daki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni gezerek Öğretmenevi’nde düzenlenen yemeğe katıldılar.

(Volkan SINAYUÇ)