“Bize biçtikleri kefeni kendilerine giydiririz”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bütçesiyle ilgili söz aldı.

Güncel 19.12.2019, 22:18
392
“Bize biçtikleri kefeni kendilerine giydiririz”

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin kuruluş yapısındaki değişiklik ve çalışmaları hakkında meclise bilgi veren Milletvekili Kaya “Türkiye Cumhuriyeti Devletine göz koyanlar iyi bilsinler ki, sefere giden askere nereye diye sorulduğunda Kızılelmaya diyen yüce millete, ölürsek cennet bizim, kalırsak vatan bizim diyen bir millete kimse kefen biçmesin. Biçtikleri kefeni kendilerine giydiririz” şeklinde konuştu.

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğini sağlamak için 1933 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Yüksek Müdafaa Meclisi Umumi Kâtipliği’nin devamı olduğunu belirten Milletvekili Kaya, “Her devlet bekasına, bütünlüğüne ve refahına yönelen tehdit ve saldırılara karşı kendi güvenlik tedbirlerini alır. Devletler bu tedbirleri alırken ülkesindeki ve dünyadaki gündemi takip edip tehditleri, fırsatları belirleyip en doğru siyaset uygulamalarını sağlayacak süreç ve unsurları ihtiva eden millî güvenlik sistemlerini tesis ederler. Devletler, millî güvenliği ilgilendiren konularda sağlıklı, kurumsal, bütüncül, hızlı ve etkili kararları almak, hükûmet veya kurumlar arasında koordinasyonu ve millî bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla “Millî Güvenlik Kurulu” adı altında ya da benzer isimlerde kurumlar kurarlar” dedi.

Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin 12 Eylül darbecilerinin kurduğu Millî Güvenlik Konseyiyle karıştırıldığını vurgulayarak MGK Genel Sekreterliği’nin anayasal bir kurum olduğunu ve MGK’nın sekreterya hizmetlerini devam ettirdiğini vurguladı.

Milletvekili Kaya, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin 9 Temmuz 2018 tarihinde başlayan Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi çerçevesinde 15 Temmuz 2018 tarih ve 6 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle yapısı tekrardan düzenlenmiştir. Yeni dönemde Millî Güvenlik Kurulunda Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Adalet Bakanı, Millî Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanları yer almaktadır.

Dünyadaki küreselleşme olgusunun etkileri ve teknolojideki hızlı gelişmeler, ülkelerin güvenliğine yönelik risk ve tehditlerin kapsamının da sürekli gelişmesine neden olmuştur. Bu itibarla, ülkemizin millî güvenliğinin sağlanması her zamankinden daha fazla önem kazanmış bulunmaktadır.

MGK Genel Sekreterliğinin 2020 yılı mali bütçesinin geneline bakıldığında, yüzde 71,27’sinin personel giderlerine, yüzde 11,18’inin Sosyal Güvenlik Kurumu devlet primlerine, yüzde 9,70’inin cari giderlere, yüzde 0,41’inin cari transferlere, yüzde 7,44’nün de sermaye giderlerine ayrıldığı görülmektedir. Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği 2020 yılı mali bütçe teklifinde yer alan ödeneklerle yukarıdaki açıkladığımız faaliyetler devam ederken Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin başka ülkelerdeki muadili kuruluşlarla da görüşmeler sürdürülmekte, uluslararası düzeyde toplantılar devam etmektedir. Yabancı ülkelerde Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin eş değeri olan kurumları temsil eden heyetler…

Son söz olarak da Türkiye Cumhuriyeti devletinin istiklaline, istikbaline, vatanına, bayrağına, ezanına göz koyanlar iyi bilsinler ki sefere giden askere “İstikamet nereye?” denildiğinde “Kızılelma’ya.” diyen yüce bir millete, “Ölürsek cennet bizim, kalırsak vatan bizim, devlet bizim.” diyen kahraman bir millete, önüne yattığı birinci tankın üzerinden geçmesi üzerine ikinci tankın da altına yatan kahraman bir millete “Ölümü ölümle korkutacağız, ölürsek de milletimizle beraber adam gibi öleceğiz.” diyen Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lidere sahip bu millete kimse kefen biçmesin, biçtikleri kefenleri kendilerine giydireceğiz, kazdıkları hendekleri de çukurları da kendilerine mezar edeceğiz.”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@