“Bir Destandır Çanakkale”

Mühendislik Fakültesi’nde Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünü kutlamak ve Çanakkale şehitlerini anmak amacıyla Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Bakan’ın konuşmacı olarak katıldığı "Bir Destandır Çanakkale" konulu panel düzenlendi.

Güncel 31.03.2019, 21:30
231
“Bir Destandır Çanakkale”

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Dekan Prof. Dr. Ali Kılıçarslan, beş bin yıllık tarihi olan Türk Milletinin vatanı için her zaman canını vereceğini ve Çanakkale Savaşı’nın bunun en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade etti. Türk Milletinin, milli ve manevi değerleriyle bütünleştiğinde, birlik ve beraberliğini muhafaza ettiğinde, Çanakkale gibi destanları her zaman yazacağını anlatan Kılıçarslan, son olarak, Çanakkale Destanını yazan, bu ülkeyi vatan yapan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm Şehit ve gazilerin mekanının cennet olması dileğinde bulundu.

Panelde konuşmacı olarak yer alan Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Bakan da konuşmasında Çanakkale Savaşının Türk tarihinin altın sayfalarına yazılmış yeni bir destan olduğunu belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Bakan, Çanakkale Deniz Savaşı’nın gelmiş geçmiş dünyanın en büyük deniz savaşı olduğunu belirterek, Türk ordusunun dünyanın en büyük ve modern silahlarla donatılmış İtilaf devletleri donanmasına karşı büyük bir kahramanlık göstererek tüm dünyaya “Çanakkale Geçilmez” dedirttiğini vurguladı.

Bu zaferin, Anadolu topraklarının Türk yurdu olduğunun tüm dünyaya bir daha duyurulması ve aynı zamanda İstiklal Savaşı’nın da temelini oluşturduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Bakan, vatan söz konusu olduğunda Mehmetçiğin ölüme düğün gibi gittiğini dile getirdi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-4°
açık
banner303
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:35
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@