“Beyaz eşya ve mobilyada vergi indirimine gidilmeli”

Kısa adı TESK olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dolar kurundaki artış nedeniyle beyaz eşyaya yüzde 50 ile 68 arasında zam yapıldığına dikkat çekerek, bu sektörde ÖTV ve KDV indirimine gidilmesi gerektiğini söyledi.

Güncel 30.10.2018, 21:10
387
“Beyaz eşya ve mobilyada vergi indirimine gidilmeli”

Yapılan zamların satışları düşürdüğünü vurgulayan Bendevi Palandöken, “Geçtiğimiz yıla göre beyaz eşya satışları yüzde 16 oranında azalırken sadece Eylül ayında satışlar yüzde 37 düştü. Bu satışları artırmak ve enflasyonla mücadelede başarılı olmak için beyaz eşya sektöründe yapılan kampanyalar yeterli değil. Beyaz eşya satışlarında geçen yılın seviyesine ulaşmak için 2017’de başarı ile uygulanan kısa süreli ÖTV indirimi yeniden getirilmeli.” dedi.

“BU YILI ZARARLA KAPATMAMAK İÇİN VERGİ İNDİRİMİ ŞART OLDU”

Ekonomik daralmanın beyaz eşya ve mobilya başta olmak üzere ev eşyası satışlarını vurduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Palandöken, “Son aylarda enflasyonda en çok göze çarpan kalemlerden biri ev eşyası grubu oldu. Geçtiğimiz yıla göre çamaşır makinesinin fiyatı yüzde 68, buzdolabının fiyatı yüzde 58 ve bulaşık makinesinin fiyatı yüzde 50 oranında arttı. Mobilya sektöründe ise kanepenin fiyatı yüzde 51, yatak odası takımının fiyatı yüzde 53 artış gösterdi. Dövizdeki dalgalanmalar ve enflasyondaki yükseliş, vatandaşların ev eşyasına olan talebini azalttı. Bu sektörlerdeki daralmanın önüne geçmek ve enflasyonla mücadele etmek için yüzde 10’luk indirim kampanyaları tek başına yeterli değil. Beyaz eşya ve mobilya sektörünü canlandırmak için halkın ödeyebileceği düzeyde yeni kampanyalar yapılmalı.” diye konuştu.

“SEKTÖRÜN GEÇEN YILKİ BÜYÜME ORANLARI YENİDEN YAKALANMALI”

Beyaz eşya ve mobilya sektörüne yapılacak vergi teşvikleri ile geçen yılki büyüme oranının yeniden yakalanması gerektiğini ifade eden Palandöken, “Geçen yılki ÖTV indirimi sayesinde beyaz eşya sektörü 2017 yılını yüzde 20 büyüyerek tamamlamıştı. Mobilya sektöründe ise geçtiğimiz yılki KDV indirimi sayesinde iç satışlar yüzde 40’a kadar artmıştı. Geçen yılki büyüme oranlarını yeniden yakalamak ve 2018’i en az zararla kapatmak için yılbaşına kadar bu sektörlerde ÖTV ve KDV indirimleri kaçınılmaz oldu. Geçen yılki vergi indiriminden faydalanamayanlar, eski beyaz eşya ve mobilyalarını değiştirerek yeni teknolojiye sahip ürünleri satın almak için vergi indirimi bekliyor. Miadı dolmuş ev eşyalarının yenilenmesi sektörü canlandıracağı gibi enerjide de tasarrufu sağlayacaktır. Öte yandan, bu sektörlerde yapılacak vergi indirimleri yeni evlenecek çiftlerin de yolunu açacaktır.” şeklinde konuştu.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@