Bendevi Palandöken: “Tüm meslek dallarının standartları belli olacak”

Esnafın başarıyı yılların bilgi birikimi, becerisi, tavır ve tutumlarıyla yakaladığını söyleyen Palandöken, “Standardı olmayan meslek dalı bırakmayacağız. Standartlar doğrultusunda belge sahibi olanlar piyasada iş yapabilecek” dedi.

Güncel 20.10.2015, 22:21 20.10.2015, 22:22
551
Bendevi Palandöken: “Tüm meslek dallarının standartları belli olacak”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bir mesleğin başarı ile icra edilebilmesi için hizmeti, lezzeti bozmadan yıllarca çalışmak gerektiğini söyledi.
Palandöken tüm mesleklerin standardının olması gerektiğini belirterek “Bir işi yapmak isteyen, gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumlara asgari düzeyde sahip olmalıdır. Biz bunları ustalarımızdan öğrendik. Bunları şimdi alt alta yazdığımızda işin standartı ortaya çıkıyor. Başarı için hizmeti, lezzeti bozmadan yıllarca çalışmak maharet ister. Bu kapsamda 30 mesleğe ilişin gerekli standartlar hazırlanarak resmi gazetede yayımlanmıştır” dedi.

“Belge çalışmanın anahtarı olacak”
Ülkemizde meslek standartlarına duyulan ihtiyaç, hem iş yaşamı hem de eğitim çevreleri tarafından uzun yıllar boyunca dile getirildiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Palandöken, “Bizde bu ihtiyaçtan yola çıkarak, öncelikle teşkilatımızın talepleri doğrultusunda Konfederasyonumuzca; Toplumsal ve Kişisel Hizmetler, Metal, Tekstil Hazır Giyim ve Deri, Elektrik ve Elektronik, Ulaştırma Lojistik, Haberleşme ve Turizm Konaklama Yiyecek içecek Hizmetleri, şoför, kuaför, manikür pedikürcü, güzellik uzmanı, anahtarcı (çilingir) pideci, dönerci, köfteci gibi mesleklerde 30 adet Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Bu hazırlanan standartlar doğrultusunda gerekli ustalık belgesine sahip olmak bundan sonra çalışmanın anahtarı olacaktır. Elinde belgesi olmayan piyasada iş yapamayacaktır. Bu nedenle standartlar ve belgeler iş yaşamı ve eğitim yaşamı arasında önemli bir köprü işlevi görmektedir” diye konuştu.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@