“Belgeli nitelikli iş gücüne sahip nesiller yetiştiriyoruz”

Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, bu yıl ikincisi düzenlenen "Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı"nda, MYK’nın bu ülkenin insanlarına hizmet etmek için kurulduğunu vurguladı.

Güncel 22.12.2017, 21:15
644
“Belgeli nitelikli iş gücüne sahip nesiller yetiştiriyoruz”

MYK’nın, bazı kurumlar gibi çok şöhretli ve popüler bir konumu olmadığı için fazla önemsenmediğini ama faaliyetlerini yakından bilen birisi olarak kendisine göre en çok heyecan veren en hayırlı faaliyetlerin başında geldiğini anlatan Uslu, 16 Aralık’ta MYK’nın bütçesini TBMM Genel Kurulunda onayladıklarını belirtti. MYK’nın, bu ülkenin insanlarına hizmet etmek için kurulduğunu belirten Uslu, muştur. “Ne iş olursa yaparız abi diyen bir nesilden, belgeli nitelikli iş gücüne sahip nesiller yetiştiriyoruz. Kişinin performansı yine kendisine referans olması gerekir. Ben şu işi en iyi şekilde yaparım, en verimli çalışırım’ demesi gerekir. MYK bu anlayışı gerçekleştirmek realize etmek üzere kurulmuştur. Mesleki Yeterlilik Kurumu, paydaşları ile beraber insanlara nitelik kazandırmak, verimli kılmak, kapasitelerini, donanımlarını artırmak ve şu işi en iyi yaparım diye belgelendirmek üzere kurulmuş bir kurumdur. Bu kuruluşun başarısı için herkesin elinden gelen özverili çabayı göstermesi gerekiyor. Nitelikli insan; komplekslerini geride bırakmış, özgüvenli, özgür insan demektir. Kendi tercihleriyle, birikimleriyle, yetenekleriyle ayakta kalmasını bilen hatta sendika tercihinde bile özgürce iradesini kullanabilen demektir. Eğer Türkiye’nin ekonomik ve sosyal olarak kalkınmasını, gelişmesini istiyorsak insanımıza güvendiğimiz kadar, insanımızın da kendi yeteneklerine, birikimlerine güveniyor olması gerekir. Bu yetenekleri ortaya çıkartacak olan kurumda MYK’dır. Ülkemizde meslek tanımlarının yapılması çok önemli. Yapılan bir araştırmada insan hayatında 7 kez iş ve meslek değiştiriyor. Neden iş ve meslek değiştirdi diyemeyiz. Bizim devlet ve kurumlar olarak görevimiz, mensuplarımızın taleplerini karşılayarak onların nitelik bireyler olarak, bu ülkede, toplumda var olmasını sağlayacak ortak iklimi oluşturmaktır. Mesleki Yeterlilik Kurumu, Türkiye’nin geleceğinde çok önemli role sahiptir. Çok büyük sanayi kurtuluşlarınız, markalarınız olabilir ama sonuçta o markaları marka yapan sadece sermaye değildir. Nitelikli insan gücüdür. Beşeri sermaye insan kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek onlara nitelik kazandırmak, kapasitelerini artırmak, Türkiye’nin gücüne güç katmasını sağlamak gibi temel bir görevimiz vardır” dedi.

Çalıştaya; Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, TÜRMOB Genel Başkanı A.Masis Yontan ile sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@