“Belediye’yi halkla birlikte yöneteceğiz”

Halkların Demokratik Partisi Eş Belediye Başkan Adayı Erdoğan Bolat ve Meryem Karataş, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Çorum Şubeler Platformu’nu ziyaret etti.

Güncel 10.02.2014, 22:58 10.02.2014, 22:59
810
“Belediye’yi halkla birlikte yöneteceğiz”
HDP Merkez İlçe Başkanı Ümit Küçükbayatlı ile EMEP İl Başkanı Hikmet Aydın’ın da hazır bulunduğu ziyarette, KESK Dönem Sözcüsü Merter Kocatüfek, Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Öztürk, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Nevzat Veldet’e HDP’nin yerel yönetim politikaları hakkında bilgi verildi.

HDP olarak demokratik bir yerel yönetim ve demokratik bir belediyecilik anlayışı ile seçim çalışmalarına başladıklarını ifade eden Bolat, bu çalışma kapsamında esnaf ziyaretleri gerçekleştirdiklerini, sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve meslek odalarını ziyaret ettiklerini, mahallelerde yaşanan sorunlarla ilgili o semtin sakinlerinin katılımı ile birlikte basın açıklamaları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm belediyecilik anlayışına ve burjuva siyaset tarzına karşı halkın tüm kesimlerinin içerisinde yer aldığı mücadeleci bir anlayış içerisinde olduklarını dile getiren Bolat, “Rantçı, halka dayanmayan, halkın kazanımlarını yağmalayanlara karşı halklı belediyecilik diyoruz. Yerelden başlayarak ülke sathına yayılan halk demokrasisi için çaba gösteriyoruz” dedi.

HDP’nin yerel yönetim anlayışında halk meclislerinin önemli bir yerinin bulunduğunu belirten Bolat, “Belediye çalışmalarımızı, içerisinde halkın tüm kesimlerinin, meslek odalarından, sendikalardan temsilcilerinin yer aldığı bir halk meclisi ile yürüteceğiz. Seçilen başkan kesinlikle kafasına göre hareket etmeyecek. Halkın yönetime getirdiği başkan adayı ve meclis üyelerini geri çekme hakkı da olacaktır” şeklinde konuştu.

Halkların Demokratik Partisi’nde eş başkanlık sisteminin esas olduğunu vurgulayan Erdoğan Bolat, toplumun yarısından fazlasının kadın olduğu gerçeğinden yola çıkarak kadın-erkek eşitliğini sözde değil pratikte hayata geçirdiklerini vurguladı. Bolat, gerçek bir halk demokrasisi oluşturmak için mücadele ettiklerini de sözlerine ekledi.

HDP Eş Belediye Başkan Adayı Meryem Karataş ise, “Yüzde 50 kadın kotamız var. Bunu yerel yönetimlerden başlayarak bütün kademelerde etkinleştirdik. Kadının bir obje olmaktan çıkıp yönetime katılmasını amaçlıyoruz” dedi.

EMEP İl Başkanı Hikmet Aydın da sermaye çevrelerinin değil halkın taleplerinin ön plana çıktığı bir yerel yönetim anlayışını savunduklarını belirterek, “Rantçı belediyecilik ile bizim belediyecilik anlayışımızı ayıran en önemli şey budur” dedi. (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:28
Güneş 06:52
Öğle 12:30
İkindi 15:28
Akşam 17:57
Yatsı 19:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@