Belediye Meclis üyelerine Sorgun’da eğitim semineri

Çorum Belediyesi Meclis Üyeleri Yozgat Sorgun’da düzenlenen eğitim seminerine katıldı. Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozlağan tarafından verilen “Liderlik, Siyaset-Bürokrasi İlişkilerini Yönetmek, Belediye Mevzuatı, Pratik Uygulamalar, Belediyelerin yönetim yapısı, motivasyon ve verimlilik, Proje geliştirme” konulu semineri Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da ziyaret ederek meclis üyelerine sürpriz yaptı.

Güncel 05.02.2017, 20:15 05.02.2017, 20:17
666
Belediye Meclis üyelerine Sorgun’da eğitim semineri

Prof. Dr. Bozlağan, seminerde yaptığı konuşmada liderin ekibiyle birlikte “lider” olduğunu söyledi. Hiç kimsenin tek başına birşey yapamayacağın, başarılı olamayacağının altını çizen Bozlağan, “Çoğu kişi, liderliği bir mevki veya makama ulaşmak zanneder. Mevkinin veya makamın, liderin kullandığı bir araçtan başka bir şey olmadığı unutulmamalıdır. Bir kuruma ilk önce lider konumdaki yöneticiler gelmeli ve en son onlar çıkmalıdır. Ahlaken yanlış olan bir şey ne siyaseten, ne de idareten doğrudur. Belediyeler şehrin ana fonksiyonu ne ise o alanda lider olmalıdır.

Belediye durduğu anda şehir durur. Herkes, ulaşılan başarının nimetlerinden, üstüne düşen sorumluluk oranında faydalanır. Liderlerin bilgi, donanım, misyon ve vizyonu olmadır. Yerel yönetimlerin güçlü olmadığı hiçbir yerde gerçek anlamda demokrasiden söz edilemez. Yerel yönetimler demokrasinin okuludur. Bir devletin değeri politikacılarıyla değil, devlet adamlarıyla ölçülür. Siyasetçiler mevcut uygulamalardan iyi olanları geliştirerek devam ettirmek, diğer uygulamalara dair radikal kararlar almalıdır. Belediyeye heyecan ve dinamizm kazandırmalıdır. Siyaset ve bürokrat ilişkileri konusunda herkes kendisi için diğerlerinin ne kadar ağır yük taşıdığının farkında olmalıdır” diye konuştu.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@