Belediye, Gazi Caddesi'ndeki su kaçağına müdahale etti

Çorum Belediyesi Su İşleri Müdürlüğü ekipleri, içme suyu kaçaklarına karşı yürüttüğü çalışmayı yoğunlaştırarak devam ettiriyor. Yapılan çalışmalar kapsamında Gazi Caddesi'nde tespit edilen kaçak suya anında müdahale edildi.

Güncel 01.10.2014, 22:43 02.10.2014, 00:45
851
Belediye, Gazi Caddesi'ndeki su kaçağına müdahale etti
Çorum Belediyesi Su İşleri Müdürlüğü ekipleri, içme suyu kaçaklarına karşı yürüttüğü çalışmayı yoğunlaştırarak devam ettiriyor. Yapılan çalışmalar kapsamında Gazi Caddesi'nde tespit edilen kaçak suya anında müdahale edildi.

Zaman içerisinde çeşitli etkenler sebebiyle içme su şebekesinde meydana gelen kayıp ve kaçakların, su şebekesinin geçtiği yerlerde kayıp kaçaklara bağlı yüzey bozukluklarının ve su israfının önüne geçerek, su şebekesinin daha sağlıklı işletilmesini sağlamak üzere Belediye tarafından satın alınan tam donanımlı su şebeke kayıp kaçak aracı, su kaçaklarını tespit etmeye devam ediyor.

Son zamanlarda kaçak kontrol ekiplerinin çalışmalarını hızlandırması ile birlikte şehrin değişik bölgelerindeki özellikle eskiyen su şebekelerinde kaçak suların tespit edilerek gerekli müdahalelerin yapıldığını söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, bu çalışmalarla hem milyonlarca lira kaynağın hem de binlerce metreküp suyun israf edilmediğini kaydetti. Ekiplerin rutin kontrolleri sırasında dün de Gazi Caddesi’nde su kaçağı tespit edilerek anında müdahale edildiğini dile getiren Zahir, “Su kayıp kaçak aracının ve gece yapılan dinlemelerle kaçağın olduğu yer belirlendi. Belirlenen nokta hemen kazıldı. Yapılan incelemede 280'lik PVC boruda su sızıntısı olduğu görüldü. Borunun tamiri en kısa sürede yapılarak tekrar kullanıma hazır hale getirilecek” dedi.

Daha önceden mahalle sakinlerinin suyun tazyikinin az olduğuna dair şikâyetlerin de değerlendirilmeye alındığını söyleyen Zahir, “Kazılan yerde saniyede 2 litre kaçak su akıyordu. Ekipler, sızıntıyı önlemek için çalışmalarına başladı” ifadelerini kullandı.

Hem kaynak sularının hem de yeraltı sularının ciddi manada azalmasının içme suyu sıkıntısını da beraberinde getirebileceğinin altını çizen Alper Zahir, bu tür çalışmalarla da mevcut su kaynaklarının heba olmaması için büyük gayret gösterdiklerini, içme suyunda yaşanan sıkıntının farkında olduklarını ve su kaçaklarına en kısa sürede müdahale ettiklerini dile getirerek, “Su kayıp kaçak aramız ile bu zamana kadar bulunan kaçakların miktarı 30 litre/saniyeye ulaşmıştır. Bu oran yıllık 900.000 ton suya tekabül etmektedir. Yaptığımız teknolojik yatırımlarımız kendisini kısa sürede amorti etmiş, hatta kara geçirmiştir” dedi.

Zahir, “Son teknoloji ile donatılmış Su Şebeke Kayıp Kaçak Aracımız ile içme suyu şebekesini periyodik olarak tarayarak mevcut su kayıp miktarını minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Bu aracımız, metal boru ve telefon, elektrik, vb. gibi kablo hatlarının tespiti için kullanılan Kablo Tespit Dedektörü ( Cable Locator ), kaybolan döküm kapakların tespiti için kullanılan Metal Tespit Dedektörü (Metal Locator), Yeraltındaki altyapıyı gösteren Yer Altı Radarı, boru üzerinde arızanın noktasal yerini tespit eden Korelatör Cihazı ( Correlator ), güzergâhı bilinmeyen plastik abone hatlarının tespiti için kullanılan Plastik Hat Tanımlayıcı (Plastic Pipe Locator ), hassas su sızıntısı yeri tespiti yapabilen Yer Mikrofonu (Electro-Acoustic Water Leak Detection), su arızasının varlığını tespit amacıyla 24 saat dinleme yapabilen Ses Kaydediciler (Noisser Logger ), su şebekesi üzerindeki basıncın 24 saat takibi için kullanılabilen basınç Kaydediciler ( Pressure Logger ) gibi donanımlara sahiptir” diye konuştu.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@