“BBP ve Alperenler Eklemeddin İhsanoğlu kararının arkasında”

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde parti olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleme kararı aldıklarını belirterek, hem BBP’nin hem de Alperen Ocakları’nın bu kararın arkasında olduğunu söyledi.

“BBP ve Alperenler Eklemeddin İhsanoğlu kararının arkasında”

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde parti olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleme kararı aldıklarını belirterek, hem BBP’nin hem de Alperen Ocakları’nın bu kararın arkasında olduğunu söyledi.

25 Temmuz 2014 Cuma 22:10
“BBP ve Alperenler Eklemeddin İhsanoğlu kararının arkasında”
Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde parti olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleme kararı aldıklarını belirterek, hem BBP’nin hem de Alperen Ocakları’nın bu kararın arkasında olduğunu söyledi.

BBP Genel Başkan Yardımcıları Remzi Çayır ve Ünsal Karabulut, parti çalışmalarına katılmak, partililerle birlikte iftar yapmak ve istişarelerde bulunmak üzere dün Çorum’a geldiler.

Remzi Çayır ve Ünsal Karabulut, BBP İl Binası’nda basın toplantısı düzenleyerek ülke gündemine ilişkin bazı açıklamalar yaptı. Basın toplantısına BBP İl Başkanı Erdal Özkan ve partililer de katıldı.

Toplantı sırasında bir konuşma yapan Remzi Çayır, Türkiye’de yoğun bir gündem yaşandığını, Türkiye’nin bir türlü normalleşemediğini, meseleleri oturup istişare ederek çözme imkânını kavuşamadıklarını, sürekli önlerine problemler, badireler ve engeller getirildiğini söyledi.

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin demokratik bir yarış şeklinde yapılmadığını, seçim düzenlemesinin sakat olduğunu anlatan Çayır, “Seçim sistemi, siyasi partiler yasası, seçim barajı hepsi sakat. Cumhurbaşkanını ilk defa halk seçecek deniliyor ama bunun da önüne barajlar, setler çekiliyor. Halk istediği kişiyi aday gösteremiyor, her isteyen aday olamıyor. Bir cumhurbaşkanı adayının 20 milletvekili tarafından gösterilmesi gerek. Burada da yüzde 10’luk baraj karşımıza çıkıyor.

BBP TBMM’de temsil edilemediği için kendi cumhurbaşkanı adayını gösteremedi. Karşımızda 3 tane zat var. Bunlardan birini seçmemiz gerekiyor. Artık bu ülke için hangisi hayırlı olur, hangisi kendisi için değil de milleti için adalet ister, hangisi ülkesini iyi yönetir, hangisi çalmaz veya en az çalar ona göre oy vereceğiz. Bizler de parti içinde yaptığımız istişare sonucu yüzde 70 oranında evet oyu ile Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleme kararı almış bulunuyoruz. Bu karara parti içinde tepki gösterenler, kabullenmeyenler de olabilir, bunları doğal karşılıyoruz çünkü biz büyük bir topluluğuz” dedi.

Türkiye’de zulüm yasalarının, zalim uygulamaların değişmesini, seçim barajının kaldırılmasını, duvarların, setlerin yıkılmasını istediklerini anlatan Remzi Çayır, parlamentoda her partinin kendini ifade edebileceği bir sistem uygulanmasını talep etti.

Bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunan Çayır, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce elinde fırsat varken duvarları yıkmasını, seçim barajını kaldırmasını istedi.

BBP olarak bugüne kadar neye inandılarsa onu yaptıklarını, yanlış dahi olsa inandıklarını yaptıklarını dile getiren Çayır, BBP’nin kapsama alanı geniş, toplumda karşılığı olan bir parti olduğunu dile getirdi.

Çayır, cumhurbaşkanlığında kim seçilirse seçilsin onu kabulleneceklerini, milletin seçtiği cumhurbaşkanının bu ülkenin cumhurbaşkanı olacağını kaydetti.

Filistin ve Gazze’de meydana gelen olayları da değerlendiren Çayır, İsrail’i yaptığı zulümlerden derhal vazgeçmeye, dünya ülkelerini de katliamlara ses çıkarmaya davet etti.

Çayır, geçmişte olduğu gibi bugün de Filistin halkının yanında olduklarını, mazluma sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi. Çayır, Müslüman’ın Müslüman’a zulüm uygulamasına da şiddetle karşı olduklarını dile getirdi.
(ÇORUM HABER)
Son Güncelleme: 25.07.2014 22:10