Bayat’ta “kan” duyarlılığı

Bayat Anadolu Lisesi öğrencilerinin tümünün kan gruplarını öğrenmeleri sağlandı.

Güncel 16.10.2014, 00:02 16.10.2014, 01:45
801
Bayat’ta “kan” duyarlılığı

Bayat Anadolu Lisesi öğrencilerinin tümünün kan gruplarını öğrenmeleri sağlandı.

Okulun Biyoloji Öğretmeni Elif Öztürk ve Matematik Öğretmeni Emre Batumlu tarafından okuldaki öğrencileri bilinçlendirmek ve kan bağışına özendirmek için Bayat Devlet Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezi ile işbirliği yapılarak öğrencilerin ücretsiz kan grubu kartı almaları teşvik edildi.

Bayat Anadolu Lisesi Müdürü Tarık Nakcı, “Projemizin ikinci adımının da okulumuzdaki 18 yaş üzeri öğrencilerin gönüllü olarak Kızılay’a düzenli kan bağışında bulunmaları olacaktır” dedi.

Nakcı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sağlıklı bireyler için; erkeklerde; bağış aralığı 90 günde birdir. Kadınlarda; bağış aralığı 120 günde birdir. Ülkemizde güvenli kan ihtiyacının karşılanabilmesi için düzenli kan bağışı gerekmektedir. Kanın güvenilirliği açısından sürekliliği ve izlenebilirliği ancak düzenli bağış ile mümkündür. En güvenilir kan ile hayat kurtarılması ancak gönüllü, bilinçli, karşılık beklemeksizin ve düzenli bağışlarınız ile mümkündür. Kan verince, kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir, kan hücreleri yenilenir, insan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder, daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar. Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır. Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olmaktadır. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etki yapmaktadır.”
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@