18 Şubat 2014 Salı 21:09
“Basına yönelik baskılar özgürlüğü kısıtlıyor”
İnsanların insan olmaktan ötürü bir dizi hak ve özgürlüklere sahip olduğunu anlatan Demirer, yaşam hakkı, eğitim, güvenlik, sağlık ve barınmanın dışında haber alma hakkının da temel hak ve özgürlükler arasında olduğunu belirtti. Hem uluslararası sözleşmelerle hem de yasalarla güvence altına alınan bu hakkın ortadan kaldırılması girişimlerinin kabul edilemeyeceğini anlatan Uğur Demirer, internet basınının da basılı ve görsel basın ile birlikte halkın bilgilendirilmesinde önemli bir yer tutar hale geldiğini kaydetti.

21.yüzyılda Abdulhamit mantığı ile hareket edilerek sansür uygulamalarına gitmenin çağa uygun bir hareket olmadığını anlatan Demirer, “Anayasasında basın hürdür sansür edilemez yazan Türkiye, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün son yayınladığı ‘Basın Özgürlüğü Raporu’nda 180 ülke arasında 154. Sıradadır. Basın işimize geldiği sürece özgür olmamalıdır. Tam anlamıyla özgür olmalıdır.

Özgürlük olmayan bir ülkede ölüm ve yok oluş vardır. Her türlü ilerleme ve gelişmenin anası özgürlüktür diyen Kemal Atatürk’ün mirasçıları olarak her türlü hak ve özgürlüklerimize sahip çıkmalyı sürdüreceğiz” dedi.
(Erkan BAYATLI)
Son Güncelleme: 18.02.2014 21:10