“Basın, demokrasinin en büyük güvencesidir”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti ) Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, 24 Temmuz’un Türk basın tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. 

Güncel 25.07.2021, 18:23
54
“Basın, demokrasinin en büyük güvencesidir”

AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın 113. yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayarak tüm basın çalışanlarının gününü kutladı.
Türk basın hayatında önemli bir dönüm noktasını teşkil eden 24 Temmuz 1908 gününün basından sansürün kaldırılarak, gazetelerin ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başladığı tarih olduğunu hatırlatan Yusuf Ahlatcı; “Günümüzde ise artık basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olmuştur” diye konuştu.
Ülkemizin içinde bulunduğu konjonktürel durum nedeniyle gazetecilik mesleğinin hem zor hem de çok hassas çizgiler üzerinde yürütülmesi gereken önemli bir meslek haline geldiğine de değinen Ahlatcı, yayınladığı mesajda şu görüşlere yer verdi: “Özellikle 15 Temmuz’da ülkemizin birlik ve beraberliğine, devletimizin bekasına, milli iradeye ve demokrasimize kasteden hain darbe girişimine karşı dik duruş sergileyen ulusal ve yerel basınımız, milletten ve demokrasiden yana kesin bir tutum sergilemiştir. Milli iradeyi ve hassasiyetlerimizi hedef seçen hainlere karşı safını belli ederek halkı doğru bilinçlendirme konusunda yönlendiren gazetecilerimiz, tarihte yerini almıştır Bu da göstermiştir ki, milli değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini temel alan bir anlayışla görevini yerine getiren basın, demokrasimizin en büyük güvencesidir.”
Hiç şüphesiz ki basın, bir milletin müşterek sesidir. Toplumsal gelişmeleri doğru ve tarafsız bir şekilde yayarak toplum fertlerinin aydınlanmasına katkı sağlayan, toplumun duygu, beklenti ve hedeflerini de dış dünyaya duyuran başlı başına bir kuvvet, köprü, bir rehberdir. Bu duygu ve düşüncelerle; basında sansürün kaldırılışının 113. yıldönümünde, başta ilimizde faaliyet gösteren yerel ve yaygın gazete, televizyon, radyo, dergi, internet haber siteleri ve haber ajansları temsilcileri olmak üzere tüm değerli basın çalışanlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlar, kendilerine sağlık, başarı ve esenlikler dilerim”
(Volkan SINAYUÇ)
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
kapalı
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@