“Başbakan, Arap krallara benziyor”

Başbakan’ın haksız bir seçim kampanyası yürüttüğünü belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, “Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçiminde kazanırsa egosu daha da şişecek, kaybederse kendisi için bu uyarıcı olacak” dedi.

“Başbakan, Arap krallara benziyor”

Başbakan’ın haksız bir seçim kampanyası yürüttüğünü belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, “Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçiminde kazanırsa egosu daha da şişecek, kaybederse kendisi için bu uyarıcı olacak” dedi.

23 Temmuz 2014 Çarşamba 21:06
“Başbakan, Arap krallara benziyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısıyla Çorum’a gelerek Ekmeleddin İhsanoğlu için destek istedi. Önceki gün CHP İl Başkanı Cengiz Atlas ile birlikte bir dizi ziyaretlerde bulunan Akkaya sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile bir araya geldi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Çorum Şubesi’ne yapan Yakup Akkaya, Şube Başkanı İlhan Yaşar ve sendika üyeleri ile bir süre sohbet etti. Cumhurbaşkanlığı seçimi için çarpıcı açıklamalarda bulunan Akkaya, Başbakan Erdoğan’ın haksız bir şekilde seçim kampanyası sürdürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresince devletin değil Ak Parti’nin çıkarları doğrultusunda işler yaptığını ifade eden Akkaya, “Abdullah Gül’e güvenen Başbakan Erdoğan devletin tüm olanaklarını kullanarak seçim propagandası yapıyor. Diğer adaylar için haksız bir durum söz konusu. Ayrıca Erdoğan kanlı terör örgütüne arka çıkıyor. İŞİD’e terör örgütü diyemiyor. Tek başına sokağa bile çıkamıyor. Yüzlerce korumayla geziyor. Madem halkın adamısın gelirsin halkın içinde, Çorum sokaklarında korumasız gezersin” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ı Arap krallarına benzeterek eleştiren Akkaya, “Mağdur edebiyatı yapan bir siyasi liderle yıllardır mücadele ediyoruz. Arap ülkelerindeki soytarı kralların yaptığı gösterilerin aynısını ülkemizde sergiliyor. Dünyada saygınlığını yitirmiş bir başbakan cumhurbaşkanı olmak istiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçiminde kazanırsa egosu daha da şişecek, kaybederse kendisi için bu uyarıcı olacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanının toplumsal uzlaşmayı sağlaması açısından siyaset üstü bir kişilik olması gerektiğini söyleyen Akkaya, “Önümüzde tarihi bir fırsat var. Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağına inandığımız Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kitapları ve bu güne kadar yaptığı bilimsel çalışmalar bize referanstır. Kendisi uluslararası saygınlığı olan bir kişidir” diyerek İhsanoğlu için destek istedi.

Cumhuriyet değerlerinin Eğitim-İş Sendikası’nın kuruluş amacı olduğunu ifade eden Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar ise, Başbakan Erdoğan’ın kendileri için uygun bir aday olmadığını söyledi. 17 Aralık soruşturmasında kamuoyu önünde kendisini aklayamayan bir kişinin cumhurbaşkanı olamayacağını belirten Yaşar, toplumu bütünleştirecek bir adaya Eğitim-İş Sendikası olarak destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi.
(Onur MÜLAZIM)

Son Güncelleme: 23.07.2014 22:07