12 Şubat 2014 Çarşamba 22:00
Başaranhıncal: “İş dünyasına yakışan bir kampanya olacak”
Yardım kampanyasının 1 Mart Cumartesi gününe kadar devam edeceğini belirten Başaranhıncal, iş dünyasından ve Çorum halkından destek istedi. Başaranhıncal, “Edindiğimiz bilgilere göre bölgede un, maya, kuru gıda, konserve yiyecekler, bebek maması, bebek bezi, bebek bakım ürünleri, şampuan, sıvı sabun, deterjan gibi temizlik ve hijyen malzemeleri, yetişkin bezi, kadın pedi, kullanılmamış giyim eşyaları, karpet, uyku tulumu, battaniye gibi gereçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Kampanyamıza destek vermek isteyen kişi ve kurumlarımız, yardım malzemelerini Oda hizmet binamıza, Fuar Kompleksimize ya da eski Tekel Müdürlüğü binasına ulaştırabilirler. Ayrıca yardımda bulunmak isteyen kişi ya da kurumlarımız dilerlerse 0364 225 32 49 numaralı telefondan Oda Genel Sekreter Yardımcımız Şule Akkese’ye ulaşıp, yardım malzemelerimizin Oda imkanları ile taşınmasını talep edebilirler.

1 Mart Cumartesi gününe kadar yardım malzemelerimizi toplamaya devam edeceğiz. Toplanan yardımlar, 14 Mart tarihinde konvoy halinde bölgeye gönderilecektir. Yardım yapan kişi ya da kuruluşlara Kızılay Derneği tarafından makbuz kesilecektir. Böylece iş adamlarımız vergi muafiyeti hakkı kazanacaklardır. Sosyal ve toplumsal olaylar karşısında özveri ile hareket eden iş dünyası ve Çorum halkının, düzenlenen kampanya içinde aynı yaklaşımı sergileyeceğine inancımız tamdır” dedi.

Suriye’de 2011 yılında başlayan ve 3 yıldır devam eden iç çatışmalar nedeniyle, 20 milyon nüfusa sahip ülkede, 10 milyon kişinin acil yardıma muhtaç hale geldiğini belirten Başaranhıncal, “6,5 milyon kişinin evini terk etmesine sebep olan iç çatışmaların 3 milyondan fazla kişinin de mülteci olarak komşu ülkelere kaçmasına neden olmuştur. Uluslararası Stratejik Araştırma Kurumu’ndan alınan veriler doğrultusunda, ülke dışına çıkmak zorunda kalan Suriyelilerin dörtte üçünün kadın ve çocuk olduğu belirtilmektedir. Bunun sonucunda ise 1 milyondan fazla çocuğun ülkesinden ve evinden uzakta hayatını zor şartlar altında yaşamaya çalıştığı gerçeği ortaya çıkıyor. Suriyeli ilk mülteci kafilesi, Türkiye’ye 29 Nisan 2011 tarihinde giriş yapmıştır. Bu tarihten 2 yıl sonra yapılan araştırmalar sonucun da ülkemizde 21 tane mülteci kampı ve bu kamplarda yaşayan 200 bin kişi, kamp dışında yaşayan en az 400 bin kişi olduğu belirtilmiştir.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası olarak dönem dönem çeşitli yardım kampanyaları düzenliyoruz. Bugün de Oda olarak, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Suriyeli mültecilere, ufak da olsa bir desteğimiz olsun diye yardım kampanyası düzenlemeye karar verdik. Siz değerli sivil toplum kuruluşlarımızın desteği ile Çorum’un yardımsever ruhunu en iyi şekilde ortaya koyacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.
(Taner ŞİMŞEK)

Son Güncelleme: 12.02.2014 22:01