“Barışı korumak tüm insanlığın ortak paydası”

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Çorum Emek ve Demokrasi Platformu adına bir açıklama yapan Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Ali Ekber Beyaz, barışın, yüzyıllardır insanlığın en başta gelen arayışlarının başında geldiğini belirterek, “Barışı kazanmak, korumak ve onu geliştirmek, emekçilerin ve tüm insanlığın geleceğini kazanmak açısından bugün çok daha önemlidir. Bu nedenle barış mücadelesi, günümüzün en önde gelen ve en çok ihtiyaç duyulan mücadelesi konumunda olmak durumundadır” dedi.

Güncel 30.08.2020, 17:38
353
“Barışı korumak tüm insanlığın ortak paydası”

İnsanlık tarihinin gördüğü en kanlı savaşlardan biri olan İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı gün olan 1 Eylül’de yarım asrı aşkın bir süredir, bütün dünya halkları tarafından, çeşitli etkinliklerle, savaşlara karşı barış, düşmanlıklara karşı kardeşlik duygularının örüldüğünü ifade eden Beyaz, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Emek üzerindeki sömürünün her geçen gün arttığı, açlığın ve yoksulluğun yaygınlaştığı, düşünceyi ifade ve örgütlenme özgürlüğü önündeki engeller ve yasakların devam ettiği bir dönemden geçiyoruz. Halkları karşı karşıya getiren tüm politikaların, doğanın çevrenin talan edilmesinden, halkların ürettiği kaynakların sağlıklı yaşamı tesis etmek yerine savaşa, silaha harcanmasının insanlığı tehdit eden yeni virüsleri de ortaya çıkardığını bir kez daha görüyoruz. Emekçilerin kazanılmış haklarını ortadan kaldırmak için gece gündüz çalışanlar, bir taraftan ekonomik krizi bahane ederek emekçilerin sofrasındaki ekmeği küçültmek için adımlar atarken, diğer taraftan halktan toplanan vergileri yine halkın ihtiyaçları için harcamak yerine füzelere, bombalara ve savaş uçaklarına harcamayı tercih etmekten vazgeçmediğini görüyoruz.

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan covid-19 virüsüne bağlı pandemi tüm insanlığı tehdit ederken, yaşanan süreç barış politikalarının hayata geçirilmesini bugün her günden daha önemli hale getiriyor.

Barış, yüzyıllardır insanlığın en başta gelen arayışlarının başında gelmiştir. Barışı kazanmak, korumak ve onu geliştirmek, emekçilerin ve tüm insanlığın geleceğini kazanmak açısından bugün çok daha önemlidir. Bu nedenle barış mücadelesi, günümüzün en önde gelen ve en çok ihtiyaç duyulan mücadelesi konumunda olmak durumundadır. Çünkü barışın, kardeşliğin ve demokrasinin yerleşmediği ülkelerde, halkların biz emekçilerin var olan kazanımlarını koruyabilmesi mümkün değildir.

Çorum Emek ve Demokrasi bileşenleri olarak 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutluyor ve barışı dillendirmek, yaşanan olumsuz sürecin aşısının barışı hayata geçirmekten geçtiğinin bilinciyle tüm halkımızı 1 Eylül 2020 Salı günü saat 18.00’de Kadeş Barış Meydanı’nda yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@